Jump to content

Miért hajtsd le mindig az ülőkét?

2020. 06. 03. 09:05

A vécéülőke lehajtása alap, de a tetejének a lecsukását nem igazán vesszük komolyan, pedig ugyan olyan fontos, mint a közmosdó utáni kézmosás. Meglepő, de egy-egy öblítéssel baktériumok garmadája szabadul el, amit egyetlen mozdulattal megelőzhetnénk.

Sokkal esztétikusabb a lehajtott vécéfedelet nézni, mint a tátongó csészét, nem beszélve arról, hogy szag és baktériumsemlegesebb is. A témában készült legfrissebb kutatás is pontosan erről számolt be, azaz a baktériumok kiáramlása és a vécédeszka állásáról.

Lehajtva vagy sem?

A lehajtott vécéfedél mellett több babona is szól. Az egyik úgy tartja, hogyha a vécé csak úgy tátong magában, akkor az kiviszi a lakásból a jó szerencsét, míg egy másik hiedelem szerint az otthon harmonikus egyensúlyába rondít bele. Nos a tudomány álláspontja szerint, a le nem csukott vécédeszka teteje sokkal inkább a baktériumok melegágya, mintsem a rossz szerencséé.

A Leeds Oktató Kórház mikrobiológiai kutatása azt vizsgálta, hogy mi történik, hogyha nyitott és zárt állásban lévő vécédeszka tetővel öblítjük le a mosdót. A kísérlethez teljesen originál vécéket árasztottak el a kórházakban is gyakran jelen lévő hasmenést okozó baktériumokkal, majd lehúzták lezárt és nyitott fedéllel a vécéket. A szakemberek azt figyelték, hogy miként terjednek a levegőben a baktériumok a két eltérő esetben.

Meglepő eredmények születtek. A baktériumok bőven kijutottak a csészéből a felhajtott vécétető esetén, sőt a levegőben az öblítést követő 90. percben is kimutathatóak voltak. A bacik a deszkára és a mosdó köré, a földre is eljutottak. Viszont, amikor a fedél a vécécsészén maradt, a baktériumok képtelenek voltak kijutni.

Csak egyetlen mozdulat!

Nem kérdés, hogy megéri lehajtani, akár otthon, akár máshol legyünk. Főként a kórházakban és a nyilvános mosdók esetén lenne nagyon fontos az ülőke tetejének lehajtása, de valljuk be, senkiknek sincs gusztusa azt tapogatni. Viszont rengeteg fertőzés lenne megelőzhető egyetlen mozdulattal, ami a járványos időszakban igen nagy segítség. De ha ódzkodunk a megérintésétől, vessünk magunkra.

Mentőövként a kézmosás még mindig ott van, ám a levegőben terjedő bacik esetén az édeskevés. A nyáron amúgy is erőre kapnak a hasmenést okozó baktériumok, így nem árt sűrűbben kezet mosni, és odafigyelni, hogy hol és mit tapogatunk. A nyilvános vécéket jobb messziről elkerülni, mert ugyebár a bacik a levegőben is jelen vannak, de ha nincs más megoldás, akkor nagy levegő, és irány be, aztán pedig jöhet a kézfertőtlenítés!

(Forrás: hazesotthon.co.hu | Kép: pixabay.com)