Jump to content

Húsvét a konyhában: a tökéletes sonka titka

2017. 04. 13. 15:30

Nem kétség, hogy a húsvéti sonka az ünnep sztárja, így elkészítése már csak ezért is érdemel különös figyelmet. Hogy ne száraz, íztelen, esetleg rágós sonkát tálaljunk húsra vágyó vendégeinknek, három aranyszabályt érdemes betartani.

A kezdőknek sem kell megrémülnie, mert húsvéti sonkát főzni nem akkora ördöngösség, mint amilyennek első pillantásra tűnik. Hogy a sonka ne középszerű, hanem fenséges legyen, ezekre figyelj oda!

A választás a jó sonka első aranyszabálya

Minden a sonka kiválasztásán múlik. Ha a boltban inkább az olcsóbb, adalékanyagokkal és egyéb ízfokozókkal dúsított verzióra voksolunk, felesleges elkészíteni, mert úgysem adja vissza azt az ízélményt, amit a hagyományosan érlelt parasztsonka. Kivételesen áldozzunk egy kicsit többet a sonkára, ha valóban finomat ennénk. Ha mégis az olcsóbb változat mellett döntünk, mindenképp olyat válasszunk, ami nem eresztett még levet!

A sonka létrejötte

Az elkésztés első lépései épp olyan meghatározóak a végeredmény szempontjából, mint az utolsók. A sonkát legalább egy napon át áztatni kell, és legalább három alkalommal le kell cserélni alatta a vizet. Így nem csak puhább, de kevésbé sósabb is lesz.

Az áztatást a főzés követi. A sonkát annyi hideg vízbe tegyünk, ami ellepi, és az ízélmény fokozásáért vöröshagymát is adhatunk hozzá, ahogy fokhagymát, és egész fekete borsszemeket, babérlevelet, borókabogyót. Sót viszont ne tegyünk bele! A kísérletezők félútón póréhagymát, leveszöldséget, bort vagy ecetet is adhatnak hozzá.

Lassú tűzön főzzük legalább 2-2,5 órán át, ha másfél kilós sonkát vásároltunk. Tehát az „ahány kiló, annyi órán át főzzük” dolog, itt is beválik.

A kész sonkát kalács, torma, főtt tojás bármelyikével tálalhatjuk. A sült krumpli, krumplipüré, és egyéb köretek ez esetben nem tűnnek a legjobb megoldásnak, elvégre, nem hozzák ki a sonka maximális ízvilágát.

A torma, a tojás

A tormát házilag is elkészíthetjük. Tíz adagra elegendő tormához az alábbiakra van szükség:

- 1 db torma
- 2 dl víz
- 1 kiskanál só
- 2 teáskanál cukor
- 2 vőkanál ecet (10 %-os)

Elkészítése

A tormát zöldséghámozóval, vagy késsel pucold meg és reszeld le. Ezt követően tegyük egy üvegbe, hogy ne menjen el az ereje!

Mindeközben egy kis tálban keverj a vízhez sót, cukrot és ecetet, majd addig keverd, amíg feloldódnak. Végül ráöntjük a tormára és összekeverjük. Kész is!

Ami a tojást illeti, hamar megállapíthatjuk, hogy friss vagy záptojással van-e dolgunk. Ehhez nem kell mást tennünk, mint egy tálka hideg vízbe beletenni a tojásokat. A frissek lenn maradnak az edény alján, de az öregebb tojások a bennük képződő légbuborékok miatt a hegyükre állnak. A megzápultak pedig a felszínre úsznak. Utóbbiakat már nem szabad megenni!

 

További érdekességekért, bátran keresd fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!

(Forrás: hazesotthon.hu | Kép: pixabay.com, staticflickr.com)