Jump to content

Néhány aranyszabály az akvárium berendezéséhez

2020. 04. 29. 08:30

A halaktól, teknősöktől nyüzsgő akvárium minden szobának hamar ékévé válik, hiszen nem csak szép, hanem egyszerre megnyugtató is. Viszont az akvárium berendezés felelősségteljesebb, mint elsőre gondoljuk, ugyanis ezernyi dologra oda kell figyelni, ha az üvegen túli ökoszisztémát egyensúlyban akarjuk tartani.

Ahogy a természetben, úgy az akváriumban is minden-mindenre hatással van. Elvégre attól, hogy mesterségesen hoztuk létre, még a természet működése változatlanul kialakul benne, ezért egy kezdő akvarisztikusnak jó néhány dologra oda kell figyelnie.

Élet a lakásban- a felszerelés

A szoba üde színfoltjai az akváriumok, amelyeknek sok kritériumnak kell megfelelniük. Mindenek előtt, ne a magunk, hanem a bele kerülő állatok igényeit vegyük szemügyre, már az akvárium kiválasztásakor is. Ne az ár legyen a domináns, mert az sokszor az élőlények jó közérzetére lehet hatással.

Az akvárium megfelelő méretein túl a bele kerülő dísz tárgyak, szűrők, vízmelegítők milyensége is fontos. Érdemes először a növényeket, a szűrőt és a víztisztítót beletenni, mert legalább egy hétig az akváriumnak az állatok nélkül kell „üzemelnie”.

Ne sajnáljuk a pénzt a szűrőre, mert az az akvárium legfontosabb része. Elvégre nemcsak mechanikai, de biológiai tisztító feladatokat is ellát. Érdemes minél nagyobbat választani, hogy a hasznos baktériumok könnyen meg tudjanak tapadni.

Az állatok

Már a halak, teknősök megvásárlása előtt tájékozódjunk a kiválasztott állatok kifejlett méretéről, viselkedéséről és igényeiről. A köztudatban még mindig elterjedt nézet, miszerint a kezdő akvarista számára elevenszülő halakat a legjobb választani, például a szivárványos guppit, de ez ma már nem teljesen állja meg a helyét. Ugyanis ezek a halak, leginkább Ázsiából érkeznek, és nem magyar szaporulatból, úgyhogy elég sok baj szokott velük lenni, ezért nem feltétlenül tűnnek jó választásnak egy kezdő számára. A neonhalak viszont ideálisak, ahogy az apróbb pontylazacok és a páncélos harcsák. Könnyebb tartásukkal, társas életmódjukkal gyönyörű ékkövei lehetnek az akváriumunknak.

A fajta kiválasztását követően az egyedeket kell szemügyre venni. Mindenképp egészséges halat, teknőst válasszunk, aminek ismérve: hogy aktívan úszkál, a halaknál a pikkelyek színe ragyog, és a szeme nem szürkés.

A hazaszállításnál ügyeljünk arra, hogy a leendő kis kedvencet ne érje hideg, se szél, nehogy megfázzon!

(Forrás: hazesotthon.co.hu | Kép: pixabay.com)