Jump to content

Pro és kontra: az automata mosógépek

2017. 03. 13. 17:05

Az automata mosógép előnyeit elfogadtatni olyan emberrel, aki még nem használt ilyen készüléket, rendkívül nehéz. Rengetek téves információ terjedt el ezekkel a készülékekkel kapcsolatban. Ragadjunk ki ezek közül néhányat.

"Az automata mosógépek rengeteg vizet fogyasztanak."

Az automata mosógép egy komplett mosási műveltsor elvégzéséhez kb. 140 liter vizet vesz fel (előmosás 20 liter, mosás 20 liter, ötszöri öblítés 100 liter). Ezt a mennyiséget szokták összevetni a hagyományos gép 30-40 literes vízszükségletével, megfeledkezve az öblítővíz "kádnyi" mennyiségéről. Arról nem is szólva, hogy míg az automata gép esetében ebben a vízmennyiségben 4-4,5 kg ruhát moshatunk ki, addig a hagyományos gép esetében ez csak 1,5-2 kg-ot jelent. További előny, hogy az automata gép ötszöri, kis mennyiségű vízben való öblítése jóval hatásosabb, mint az egyszeri, bő vízben történő.

"Az automata gépek mosási ideje rendkívül hosszú."

Tény, hogy egy komplett program lefutása akár egy órát is igénybe vehet. Ez a hagyományos mosás 5 percével összevetve tényleg óriási. Egy ésszerűbb megközelítési mód szerint azonban az automata gép mosási ideje rövidebb, mint a hagyományos gépé. A mosási időt kétféle módon határozhatjuk meg. Az egyik módszer az előzőek szerint az, hogy a készülék működési idejét vesszük alapul. Pontosabb képet kapunk azonban, hogyha azt vizsgáljuk, hogy a mosás mennyi időnket foglalja le. Ilyen megközelítés mellett az automata gép verhetetlen, hiszen a mosási időt csak a szennyes ruha behelyezésével, a programbeállítással és a tiszta ruha kivételével eltöltött idő jelenti.

"Az automata gépben a ruhák megfogják egymást."

Ez kizárólag akkor fordulhat elő, ha nem megfelelően válogattuk szét a ruhákat, vagy gépbe olyan ruha került, ami nem színtartó.

 Az automata mosógépeket házilag javítani nem szabad! Kivételt jelent a mágnesszelep szűrőjének és a szivattyú szűrőjének tisztítása. A mágnesszelep szűrőjének eltömődésére gyanakodhatunk abban az esetben, ha a készülék vízfelvétele szokatlanul hosszú ideig tart. A szivattyú szűrőjének eltömődésére a gépben visszamaradt víz vagy a tökéletlenül centrifugált ruha figyelmeztet.

Programok és tudnivalók

A megfelelő program kiválasztása programválasztó kapcsolóval történik. Amikor azt kutatjuk, hogy mit "tud" egy gép, a mosóprogramok száma csupán az egyik összehasonlítási alap. Hat alapprogram feltétlenül szükséges. E programok a mosási hőfokban, a mosási menetek számában és időtartamában, illetve a centrifugálás fordulatszámában térnek el egymástól. A beállítható hőmérséklet, a centrifugálás szabályozása, a vízszintállítás, a súlyautomatika, valamint az alapprogramok variálásával a mosási kombinációk egész sorát alakíthatjuk ki. A technika fejlődése azonban nem állt meg. A gépek konstruktőrei a környezetkímélésre is nagy hangsúlyt helyeznek. Tervezésnél az a cél, hogy minél kevesebb vízzel és mosószerrel, minél rövidebb idő alatt a lehető legjobb tisztító hatást érjék el. Természetesen az is szempont, hogy a gép minél kevesebb áramot fogyasszon. A modern gépeket a víz ki- és belépési helyén szűrővel látják el. A legkorszerűbb gépeknél ezen túlmenően a mosási hőmérséklet, valamint a centrifugálás fordulatszámának beállítás a külön kapcsológombbal is történhet. A mosószer pazarlását szellemes szerkezet akadályozza meg. Új eljárás a vízsugárral történő mosás. Míg korábban mosás közben a ruha állandóan a mosóvízben volt, ennél az eljárásnál a víz esőszerűen, minden oldalról éri a ruhát. Ez az új technológia a korábbi típusokhoz képest 40 %-kal kevesebb energiát és 50 %-kal kevesebb vizet használ fel, miközben a mosási idő a felére csökken.

 

További érdekességekért, bátran keresd fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!

(Forrás: hazesotthon.hu;eon.hu | Kép: pixabay.com)