Jump to content

9+1 tipp cseresznye- és koktélparadicsom fajták termesztéséhez

2018. 08. 22. 20:00

A cseresznye- és koktélparadicsom fajták is megtermelhetőek a házikertben, de akár a balkonon is. Cikkünkben most összegyűjtöttünk néhány hasznos tippet a koktélparadicsom termesztéséhez.

 

Az ültetéshez vásároljunk megbízható forrásból kész palántát. Ügyeljünk arra, hogy a palánták ne legyenek megnyúltak. Ha mégis kicsit hosszabb palántáink vannak, ültessük őket mélyebbre. A paradicsom jól bírja a mély ültetést, a talajba került szárrészeken is gyökeret fejleszt. Ha lehetőségünk van növényházban vagy télikertben termeszteni, érdemes saját palántát nevelni, hiszen így biztosak lehetünk, hogy a kívánt fajtánkat ültethetjük ki.

Számos folytonnövő cseresznye illetve koktélparadicsom hibrid áll rendelkezésre, a kereskedelemben, melyeket a profi termelők használnak. Ezek vetőmagára elég borsos, 1 szem mag ára 20 Ft-tól 4-500 Ft-ig terjedhet. Jó esetben be tudunk szerezni belőlük kisebb 100 szemes kiszerelést, melyet száraz hűvös helyen tárolva 3-4 évig, de hűtve akár hosszabb ideig is fel tudunk használni.

Ha hosszú ideig szeretnénk szedni és nagyobb termésmennyiség a célunk, válasszunk folytonos növekedésű fajtákat. Ezekhez a típusokhoz célszerű támrendszert építenünk. A cseresznyeparadicsomok a nagyobb bogyójú fajtáknál gyorsabb növekedésűek, ezért mindenképpen a talaj felett legalább 2,5 m magas oszlopokra (akác vagy acélcső) van szükség a támrendszer kialakításához. Az oszlopokat 2,5-3 m-re rakhatjuk egymástól tetejükre acélhuzalt feszítve. Alkalmazhatunk ikersoros elrendezést is. Ebben az esetben az oszlopok az ikersorok közepére kerülnek, tetejükre pedig T alakban kb. 50 cm hosszúságú vízszintes részt rögzítünk. A már jól begyökeresedett növényekre hurkolhatjuk a műanyag zsinórt, melyet a huzal felett áthúzva ún. csúszó kötéssel visszakötünk. A zsinór mellett vezethetjük fel a növényeket mindig egy irányban – az óramutató járásának megfelelő irányba – tekerve ügyelve arra, hogy a hajtáscsúcsot ne törjük le. A feltekerésnél a levelek tövében fejlődő hónaljhajtásokat még kis korukban csípjük ki vagy törjük ki. Így egy szárat felvezetve a talajtól távol tarthatjuk a növényeket.

A palántanevelést március közepe után kezdhetjük, így április vége-május elejére kész palántánk lehet. Ha már nem kell tartanunk hajnali talaj menti fagyoktól, kiültethetjük a növényeinket.

Kiültetés előtt érdemes magasabb káliumtartalmú klórmentes összetett műtrágyát a talajba keverni. Ha lehetőségünk van jó minőségű, érett istállótrágyát használni, az mindenképpen kedvező hatású.
A paradicsom érzékeny a gombás és baktériumos betegségekre, ezért kerüljük a levelek nedvesítését. Célszerű a sorok alá csepegtető szalagot fektetni és azon keresztül öntözni.

Optimális esetben már június végétől elkezdenek érni a legkorábbi fajták első bogyói. Az érés mindig a fürt felső részéről indul. Egyszerre akár 3-4 fürt is érik. Folyamatosan az érés sorrendjében bogyónként szedjünk, elkerülve az érett bogyók eső utáni felrepedését. Ha a lombot egészségesen tudjuk tartani, a fagyokig szedhetjük a terméseket. Az őszi időszakban azonban már vékonyabb a bogyók termésfala, esős időben könnyen repednek, fertőződnek. Ha eléggé elszántak vagyunk a támrendszer tetejére kertészeti fóliából megfelelő vázra rögzítve „esernyőt” alakíthatunk ki, így az ősszel a felső szinteken érő bogyókat és a lombot szárazon tarthatjuk.

A beteg, elöregedett leveleket az érő fürtökig szedjük le, ezzel is egészségesen tartva az állományt.
Ha a növény elérte a támrendszer tetejét, a csúszó kötéssel óvatosan elfektetve lentebb engedhetjük a szárat vagy a felső részt már hónaljazás nélkül hagyjuk elágazni.

(Forrás: hazesotthon.co.hu;szupermenta.hu | Kép: pixabay.com)