Jump to content

Sikeres akarsz lenni? Kezd az alvásoddal!

2017. 07. 11. 16:05

Mindennapi működésünk alapoköve a normális minőségű és mennyiségű pihenés, sőt! A Harvard Egyetem kutatása egy lépéssel tovább haladt, ugyanis a kutatók a siker és a lefekvés ideje között találtak érdekes összefüggéseket.

Egyénileg változó, hogy kinek mennyi alvásra van szüksége a tevékeny és hatékony másnaphoz, de az tény, hogy 7-8 óránál kevesebb pihenéssel nem húzza sokáig az ember, azonos teljesítménnyel.

Manapság az alváshiány és alvászavar egyre többeket érint, amiben a felgyorsult világnak és stresszes mindennapoknak is nagy szerepe van. A napi teendők, a kikapcsolódás vagy a barátokkal töltött időre inkább a pihenésből áldozunk, mert sajnos van, hogy 24 óra alig elég valamire.

Siker és alvás kéz a kézben

A Harvard Egyetem legfrissebb kutatása viszont, nem tartja jó ötletnek, ha az alvásidőből lecsípve tevékenykedünk, és próbálunk még több dolgot belezsúfolni a napba. A szakemberek szerint ugyanis sokkal jobbat teszünk a teljesítőképességnek és a hatékony munkavégzésnek, ha minden nap azonos időben fekszünk le aludni.

A kutatás során az egyetem több, mint 60 diákot vizsgálta, akik alvási szokásaikról naplót vezettek egy hónapon át. Az alvási adatokat az iskolában nyújtott teljesítményükkel is összevetették, amelyből kiderült, hogy a rendszertelen alvás igencsak destruktív hatású.

Azok a diákok, akik össze vissza, mindenféle rendszeresség nélkül tértek nyugovóra, sokkal rosszabb teljesítményt nyújtottak, mint azok, akik igyekeztek rendszeresen, azonos időben elmenni aludni. A teljesítményrontás mellett a késés is rontotta a helyzetet, mivel a diákok rendszertelen időben lefekvő csoportja gyakorta elaludt, így állandó késésben volt.

Mindezek mellett a hormonháztartásra is hatással van a rendszertelenség, mert az ébrenlét-elalvás fázist kontroláló melatonin hormon termelése szabálytalanná válik, így hol nappali fáradékonyságot, hol pedig hajnali ébrenlétet okozva.

A kutatás vezetője szerint, az alvás rendszeressége sokkal fontosabb és hangsúlyosabb, mint annak hossza. Úgy vélte, hogy a sikerhez vezető út, nem a 8-10 óra alvásban, hanem a fix lefekvési és pihenési időben rejlik.

Hogyan tudnád magad rászoktatni? Alakíts ki esti rutint. Például vacsora után menj el fürdeni, tévézz vagy olvass egy kicsit, majd feküdj le. Bizonyos automatizmusok után a szervezet már tudni fogja, hogy mi következik, így a melatonin termelés is beindul. Néhány hét és teljesen rá áll majd a tested az rendszeres időben való lefekvésre.

(Forrás: hazesotthon.hu | Kép: pixabay.com)