Jump to content

Ezért nőttek hatalmasat a magyar lakásárak

2018. 11. 07. 17:00

Mielőtt elérjük a lakáspiaci árnövekedés csúcsát, amit egyelőre még senki sem lát biztosan, érdemes jobban utánanézni, leginkább hol és miért emelkedtek meg a lakásárak az elmúlt években. Ahol a munka és a jó minőségűnek vélt városi élettér található, oda szeretnének a legtöbben költözni, és emiatt itt vesznek lakást a befektetők is kiadási célra.

Amikor a munkahelyi, a kocsmai vagy a baráti beszélgetésekben elhangzik az „ezek a lakásárak már brutálisak”, vagy az „ezt úgysem tudja már megfizetni senki” gondolatok, akkor azért érdemes a véleményeket kicsit árnyalni és kontextusba helyezni. A lakásárak növekedéséről szinte havonta jelennek meg újabb és újabb elemzések, és valóban rendkívüli, amit produkáltak, az elmúlt négy évben 10-20 százalékos árnövekedés mellett volt példa százszázalékos növekedésre is, vagyis megduplázódott árakra bizonyos területeken. Azonban fontos megállapítani és leszögezni, hogy ez a szárnyalás térben rendkívül eltérően jelent meg.

A KSH belső vándorlási adatainak és a Költözzbe.hu lakáspiaci adatbázisának vizsgálatával és összevetésével a szakportál elkészítette azt a térképet és grafikont, ami jól szemlélteti, hogy milyen szoros összefüggés van a migráció és az áremelkedés között.

Nem új jelenség, ám egy 10 éves időtávon vizsgált, térképen vizualizált változás rendkívül látványosan mutatja be ezt a folyamatot. Lakáspiaci szempontból azonban az a legfontosabb, hogy mérhető-e érdemi összefüggés a vándorlási adatok és lakásárak változása között. Az elvándorlással leginkább érintett területek az ország délnyugati, illetve északkeleti térségei, ahonnan elsődleges célpontok Budapest és agglomerációja, a nyugati országrész győri, soproni és szomszédos járásai, illetve a kecskeméti, a szegedi és a debreceni járások, továbbá külföld, ami ideiglenesen negatív hatással lehet a lakáspiacra.

Ahhoz, hogy jó összehasonlítási alapot kapjunk, a Költözzbe.hu historikus adatai alapján megvizsgálták az átlagárakat. Az árak összehasonlítására a 2012–2015 évek között eladásra meghirdetett ingatlanok és a 2016 és 2018 között eladásra hirdetett ingatlanok átlag négyzetméterárainak változását vizsgálták. Egy-egy kirívó területet leszámítva, ilyen például a Balaton északi és déli partvidékének piaca, ahol bár a vándorlási különbözet nem különösebben pozitív, a befektető, nyaralót vásárló vevők miatt komoly áremelkedések voltak, általánosságban elmondható, hogy ahol pozitív a vándorlási különbözet ott nőttek leginkább a lakásárak.

Bővebben a témáról itt olvashat.

(Forrás: hazesotthon.co.hu;hirado.hu | Kép: pixabay.com)