Jump to content

A fővárosban kell a legtöbbet dolgozni egy átlagos lakásért

2018. 06. 19. 12:00

Hiába a fővárosban a legmagasabb a nettó fizetés, mégis itt kell a legtöbbet dolgozni egy ötven négyzetméteres lakásért: 113 havi, azaz mintegy tízévi fizetésre van szükség. Győr-Moson-Sopron megyében egy városi lakásra elég 84 havi nettó megyei átlagbér. Jász-Nagykun-Szolnok, Békés és Tolna megyében pedig vannak olyan községek, ahol egy száz négyzetméteres ház háromévi fizetésből kijöhet. 

Miközben több jel mutat arra, hogy a budapesti lakáspiac kicsit visszafogottabbá vált, az ország többi településén azonban egyre inkább élénkül az ingatlanpiac. Jelentős eltérések láthatóak akkor is, ha lakások árát összevetjük a helyi fizetésekkel – derül ki az Ingatlan.com átfogó elemzéséből, amely az egyes megyékre jellemző nettó átlagfizetések alapján vizsgálta, hány havi keresetre van szükség egy átlagos száz négyzetméteres családi ház vagy egy ötven négyzetméteres lakás megvásárlásához.

Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta: „Nemcsak a lakóingatlanok ára tér el egymástól megyéről megyére, de a nettó fizetések között is óriásiak a különbségek. Utóbbiak pedig alapvetően meghatározzák az adott térségben az ingatlanok iránti keresletet.”

Több mint 100 havi fizetés egy lakásért

A kínálati piac árai alapján Budapesten egy ötven négyzetméteres lakás június elején átlagosan 29,9 millió forintba került. Bár a fővárosban a legmagasabbak a nettó keresetek, a magas lakásárak miatt 113 havi – azaz közel tízévi – jelenlegi nettó fizetés kell az adott lakáshoz. Az országon belül itt kell a legtöbbet dolgozni egy lakásért. Szintén több mint száz havi nettó fizetésre van szükség egy Somogy megyei nagyváros átlagosan közel 19 millió forintba kerülő ötven négyzetméteres lakásához. Pest megyében mintegy húszmillió forintért kínálják ezeket a városi lakásokat, ezekhez 103 havi nettóra van szükség.

Balogh László közölte, hiába olcsóbbak a Pest megyei lakóingatlanok a fővárosiaknál, a nettó havi átlagkereset is több mint hetvenezer forinttal alacsonyabb, így nagyjából ugyanannyi ideig kell dolgozni egy-egy lakásért, mint Budapesten. Ugyanakkor egy budapesti átlagfizetésből hamarabb összejöhet egy Pest megyei ingatlan.

Hozzátette: a gazdaságilag fejlettebb térségek közül Győr-Moson Sopron megyében 84 havi átlagfizetésből megvásárolhatóak lennének a 18-19 millió forintért kínált nagyvárosi ötven négyzetméteres lakások. Bács-Kiskun megyében viszont 97 hónap kell ehhez. A szakértő elmondta, hogy a kisebb településeken olcsóbban lehet ingatlanhoz jutni, ezért az elmúlt évek áremelkedésére válaszul, országszerte kiköltözési hullám indult a fejlettebb régiók nagyvárosaiból.

Hiába olcsók, mégsem kellenek

Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés és Nógrád megyében a legalacsonyabbak a nettó fizetések, az itteni városokban eladásra kínált a lakások ára is alacsony. Az adott megyében elérhető nettó fizetésből 30-50 havi, azaz körülbelül 3-4 évi fizetés elég lehet a vételárra.

Vannak olyan községek is az országban, ahol az alacsony kereslet miatt a családi házak ára alacsony szinten stagnál. Így Jász-Nagykun-Szolnokban, Tolnában és Békésben a községekben lévő száz négyzetméteres családi házak az adott megyében elérhető nettó fizetés kevesebb mint a harminchatszorosából kijönnek, azaz három évnél rövidebb ideig kell értük dolgozni. Az ingatlan.com szakértője szerint ezek az alacsony árak az eladók reakcióját tükrözik az alacsonyabb keresletre, vagyis arra, hogy az elmaradottabb térségek legkisebb településein nagyon kevesen szeretnének ingatlant vásárolni. 

Balogh László kifejtette azt is, hogy a nagyvárosokban az utóbbi években a lakások drágulása bőven meghaladta a fizetések emelkedését, ami lassíthatja a lakásárak növekedését a következő időszakban.

(Forrás: hazesotthon.co.hu;profit7 | Kép: pixabay.com)