Jump to content

Stresszes-e a macskád?

2017. 03. 28. 19:05

A macskák is szenvedhetnek stressztől, szorongástól. Vajon mi váltja ki náluk a stresszt, hogyan lehet észrevenni a bajt, illetve van-e megoldás a tünetek megelőzésére, kezelésére?

 

Sokan nem tudják, hogy mind a gyermekekre, mind a felnőttekre jótékony hatással bír az állattartás. Egyrészt a gyermekek hamar megtanulják a feltétel nélküli szeretetet, ez pedig érzelmi biztonságukat és felelősségérzetüket erősíti.

Az állatoknak – legyen szó akár kutyáról, akár macskáról –  terápiás hatásuk is van, hiszen erősíti az önbizalmat – többek között erről is beszélt Dr. Pataki Éva pszichiáter egy macskáknak készült termék sajtótájékoztatóján.

A szakember szerint a háziállatok a felnőttekre is jó hatással vannak, hiszen a kutya, macska alapvetően az ember társa, amely kielégítheti gondoskodási és szeretetigényünket, ráadásul a stressz és a feszültség jól oldódnak állatok társaságában.

Kutatások igazolták, hogy állatok körében javul a szívfrekvencia, csökken a vérnyomás és a stresszhormonszint is.

Félreérthetjük őket

Azt azonban jó, ha tudjuk, hogy az állatok a természetes környezetüktől  teljesen elszakadva élnek háziállatként. A macskákkal emellett rövidebb a közös múltunk, mint a kutyákkal, és bár alapvetően magányos élőlények, mégis megtanultak velünk együtt élni -  ezt már Dr. Sátori Ágnes állatorvos-pszichológus tette hozzá, aki arról is beszélt, hogy a macskákról sokkal kevesebb ismerettel rendelkezünk, mint a kutyákról, és ez igaz a velük való kommunikációra is. Éppen ezért sok félreértés adódhat a macskák viselkedését illetően.

A szakember emellett mégis úgy tapasztalja, szerencsére egyre többen keresik fel az állatorvost macskájuk viselkedési problémái miatt.

A szakember elmondta: egyre több kutatás jelenik meg a macskák viselkedésével kapcsolatban. Az Állatorvosi Egyetemen éppen nemrégiben született meg egy tanulmány, amely azt bizonyítja, hogy az ember és a macska közötti szoros kötődés, a jó kapcsolat jobb kezelhetőséget is biztosít.

Mikor stresszel egy macska?

Menhelyes, örökbe fogadott állatok esetében gyakrabban jelennek meg a stresszfaktorok, hiszen ketrecből kerülnek gazdákhoz az állatok – mondta Schneider Kinga, a Noé Állatotthon szóvivője.

Mint fogalmazott, a Noénál éppen azzal próbálják a stresszt mielőbb kikerülni, hogy a kutyák, macskák csak éppen addig vannak ketrecben vagy kifutóban, ameddig az a legszükségesebb, és mihamarabb ideiglenes befogadóhoz kerülnek.

A változás az állatoknál is hatamas stresszel jár, legyen szó akár környezetváltozásról, költözésről – húzta alá a szakember, aki ugyanakkor arról is beszélt, azt tapasztalja, a gazdák sokszor nem elég kitartóak és türelmesek azután, hogy a menhelyről hazaviszik az állatot. „Gyakran megesik, hogy a stressz miatt a macska nem eszik, nem iszik, ezért a negyedik nap visszaviszik, mert megijednek ettől” – fogalmazott.

Dr. Szilágyi Noémi állatorvos a sajtótájékoztatón szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy sokszor a gazdik nem is tudják, hogy macskájuk stresszes.

Éppen ezért érdemes figyelni az állatot, változik-e a viselkedése: például, ha jóval többet gondozza bundáját, mint azelőtt, akkor bizony stressz állhat a háttérben, ahogyan éppen fordított esetben is, vagyis ha a macska nem gondozza magát.

Az állatorvos szerint nagyon fontos, hogy ha bármilyen változást is észlelünk macskánk viselkedésén, azonnal forduljunk állatorvoshoz: ha ott kizárják az egészségügyi problémát, akkor kezdhetünk a stresszre gyanakodni.

„A macska a megszokások embere, nagyon nagy szüksége van egy állandó, megszokott rutinra” – húzta alá Dr. Szilágyi Noémi.

Íme a Nagy Macskás Felmérés eredményei

A legtöbb cica ma már szorosan együtt él az emberekkel: a „Nagy Macskás Felmérés” 2037 válaszadója közül minden második gazdi kizárólag bent, a lakásban tartja kedvencét. Sőt, 29 százalékuk még azt is bevallotta, hogy az ágyát is megosztja szeretett cicájával.

Nem is csoda ezek után, hogy a tulajdonosok 40 százaléka úgy nyilatkozott, hogy már-már gyerekeként szereti kedvencét, akikkel a többség akár naponta több órát is foglalkozik. Hogyan lehetséges mégis, hogy a modern világ „betegsége”, a stressz és a szorongás a jólét ellenére elérte a macskákat is?

„A cicák irigylésre méltó életük ellenére találkozhatnak olyan helyzetekkel, amelyekre szokatlanul reagálnak. A gazdik tapasztalatai alapján zajok észlelésekor (35%), vendégek érkezésekor (33%), huzamosabb külön töltött idő esetén (29%), új háziállat érkezésével (28%) vagy az állatorvosnál (26%) is előfordult már, hogy macskájuk viselkedése megváltozott. Ezeken kívül még a lakásfelújítás (14%) és az utazás (11%) során is előfordult a probléma” – ismertette a Feliway kutatásának eredményeit Dr. Szilágyi Noémi.

 

 

(Forrás: hazesotthon.hu | marmalade.hu | hirado.hu | Kép: pixabay.com)