Jump to content

Mihez nincs joga a főbérlőnek?

2017. 02. 07. 17:05

A jelenlegi albérleti helyzet gyakorlatilag tejhatalommal ruházza fel a lakástulajokat, akik így bármit meg mernek tenni a kiszolgáltatott bérlőkkel. A törvény azonban őket is kötelezi. De tudod, hogy mi áll jogodban, mint bérlő, s neki, mint tulaj?

Az érdekérvényesítés a nyugodt mindennapok kulcsa. Ám nem sokan élünk eme jogunkkal, mert nem vagyunk tisztában azzal, hogy tulajdonképpen mihez is van. Egy cikk nem is lenne elég ahhoz, hogy mindazt felsoroljuk, úgyhogy a mindennapi joggyakorlatok egy kisebb szeletére, a bérlő-tulaj kötelességeire és kötelezettségeire térünk ki alább.

A tulajnak mihez van joga?

A bérlővel egyeztetve ellenőrizni az ingatlan rendeltetésszerű használatát. A halaszthatatlan felújításokat elvégezni az ingatlanon valamint Felmondani a bérlőnek, ha az késve fizet. Ilyen esetben először írásos felszólítást kell küldenie a bérlőnek. Ha a bérlő nyolc napon belül nem reagál erre, akkor lehet rendkívüli felmondással élni.

Mihez nincs joga?

Attól, mert valaki bérel egy lakást, nem kerül alárendelt helyzetbe, sem a szomszédok, sem pedig a tulajjal szemben. Ez több dolgot is jelent, de nézzük, hogy a főbérlő mely jogait érvényesítheti.

A lakás tulajdonosának a törvény szerint évente egy alkalommal jogában áll ellenőrizni a lakást, annak állapotát, és hogy rendeltetésszerűen használják-e. Az évi egy alkalomnál természetesen többször is lecsekkolhatja a lakást, viszont azt a bérleti szerződésben rögzíteni kell. Random módon nem állíthat be!

A tulaj ezen kívül nem zavarhatja meg a bérlők nyugalmát, még akkor, sem ha éppen rendeltetésszerű lakásellenőrzést tart. Ugyanis a bérleti szerződés aláírásával a birtoklás jogát a szerződés időtartamára átruházza a bérlőre. Tehát, ha a tulaj előzetes bejelentés nélkül bemegy a lakásba, vagy akkor, amikor a bérlő nincs otthon, magánlaksértést követ el. A törvény szerint gyakorlatilag nem kezelheti saját tulajdonaként a lakást, még annak ellenére sem, ha az. Így, ha eladná a lakást a bérlő feje fölül, arról az mindenképp értesülne.

A tulajnak kötelessége rendbe hozatni, kifizetni és megjavíttatni az elromlott, tönkrement berendezéseket, beázásokat, stb. Ezt nem testálhatja a bérlőre, hacsak a szerződésben más nincs rögzítve.

Ami a szerződést illeti, mindenképp érdemes megkötni, mert ellenkező esetben a tulajt nem terheli semmilyen kötelezettség, így valóban azt tehet, amit akar.

A bérlő jogai

A bérlő jogosult az ingatlan nyugodt használatára, nem lehet fenyegetni, bántalmazni, a tulajdonos figyelmeztetés és az új kulcsok átadása nélkül nem cserélheti ki a zárakat, a bérlő küldeményei sem bonthatóak fel, nem zárható el a víz, az áram. A köztudatban akadnak ilyen téveszmék, ám ilyet nem lehet jogszerűen tenni. A bérlő otthonaként használhatja az ingatlant.

 

További érdekességekért, bátran keresd fel a Ház és Otthon  Facebook oldalát!

(Forrás: hazesotthon.hu | Kép: pixabay.com)