Jump to content

Kis dolgok, nagy eredmények, 5 tipp a környezetvédelem érdekében

2016. 10. 17. 19:00

A környezetvédelemben minden apró tett óriásinak számít, ezért a tudatos gondolkodásmód kialakítása fontos dolog, érdemes már otthon, szűk környezetünkben elkezdeni.

Szinte minden nap halljuk mennyire fontos a hulladék szelektív gyűjtése. A már-már unalmas, folyton ismételgetett dolognak azonban valóban óriási jelentősége van környezetünk megóvásában. A műanyag, a papír, az üvegek, az elektromos hulladék külön kezelésével, a használt elemek begyűjtésével valóban sokat lehet tenni a bolygóért, hisz ezeket külön-külön újra lehet hasznosítani, csökkentve ezzel a környezetünk terhelését.

Egyszerű a módszer, a műanyagot összetaposva érdemes egy zsákba gyűjteni, és az üvegekkel együtt a szelektív kukákhoz levinni. A papírhulladékot bármelyik iskolában szívesen fogadják, hisz évente legalább kétszer van mindenhol papírgyűjtés. Az elektronikai és elem hulladék bármelyik nagyobb hipermarket parkolójában bedobható az erre kihelyezett gyűjtő edénybe.

A lakások nagy részében van szobanövény, virág az erkélyen, az ablakpárkányon. Ha lehetőségünk van rá esős időben érdemes néhány kisebb vödröt vagy gyűjtőedényt kitenni, és ezzel az összegyűjtött, klórmentes vízzel locsolni lakásunk ékességeit.

Napjainkban minden koszra, lerakódásra tucatnyi vegyszert tudunk vásárolni, de nem kell minden apró folt miatt a boltba rohanni, ha házilag is ki tudjuk tisztítatni, és nem utolsó szempont, hogy ezzel a környezetünket is megóvjuk.

A citrom, az ecet és a szódabikarbóna kiváló a zsíros szennyeződések és a vízkő ellen. A szódabikarbóna kárpittisztításra is alkalmas, egy keveset szórjunk a koszos felületre, dörzsöljük be, majd könnyedén porszívózzuk ki. Az ecet és a szódabikarbóna kombinációjából remek súrolószer készíthető, tűzhely, csempe vagy a kád tisztítására a legjobb természetes alternatíva.

Célszerű a lakásban kicserélni az izzóinkat energiatakarékos fényforrásokra. Ezek valóban nem a legolcsóbb dolgok, de hosszútávon megéri a befektetést, hisz rengeteg energiát spórolunk vele, nem beszélve a pénztárcánk megkíméléséről. Az elromlott háztartási gépek cseréjénél tudatosan vásároljunk, mindig nézzük meg a terméket, milyen energiaosztályba van sorolva, a legjobb az A+, az A++ vagy az A+++-os megjelölés, mert ezekkel valóban jelentősen csökkentjük az energiafelhasználásunkat.

Mostanra szinte minden városban, településen remek kerékpárutak vannak kiépítve. Ha lehetőség van rá, a rövidebb utakra az autó maradjon a parkolóban, pattanjunk kerékpárra, vagy csak sétáljunk egy nagyot. Ezzel csökkentjük a károsanyag kibocsátást és egy napi lazább edzésnek is kiváló.

(Forrás: hazesotthon.hu | blackburn.anglican.org, recyclenation.com/képek)