Éves összehasonlításban 4,9 százalékkal drágultak az új lakások, ami 0,2 százalékponttal kisebb az áprilisi ütemnél, egyben 2018 májusa óta a legalacsonyabb érték. Tavaly májusban 10,7 százalékon tetőzött az áremelkedés éves összevetésű üteme, azóta folyamatosan csökken.
A négy legnagyobb városban - Peking, Sanghaj, Sencsen és Kuangcsu - májusban havi szinten 0,7 százalékkal nőtt az új lakások ára, jelentősen gyorsult az áprilisi 0,2 százalékról. A használt lakások ára 1,1 százalékkal nőtt áprilisban és májusban is.
Az ingatlanpiac a gazdaság számos más szektorához hasonlóan megsínylette a koronavírus-járvány elleni óvintézkedéseket, hiszen az utazási korlátozások és a különböző karanténintézkedések az építkezések és a lakások értékesítése elé is komoly akadályokat gördített.
A májusi adatok azonban azt mutatják, hogy a járvány hatása gyakorlatilag eltűnt, és az ingatlanpiaci forgalom idén elérheti a 2019-ben mért csúcsszinteket - vélte Csang Ta-vej, a Centaline Property ingatlanügynökség vezető elemzője. Hozzátette: a júniusi első két hét adatai azt mutatják, hogy a legtöbb városban élénk a forgalom.
A kínai kormány tartja magát ahhoz a meghirdetett elvhez, hogy "a lakások nem spekulációra, hanem arra valók, hogy éljenek bennük". A kormány több intézkedést hozott annak érdekében, hogy visszafogja az áremelkedést, és fékezze az ingatlanspekulációt. Mindazonáltal a növekedés lassulása miatt Peking óvatosan jár el a gazdaság bástyáiként számon tartott építőipar és ingatlanpiac korlátozásának terén.