Az ONS hangsúlyozza, hogy a legnehezebb helyzetben a 30 év alattiak vannak, mivel jövedelmük arányában sokat költenek alapvető fontosságú árukra és keveset olyan termékekre, amelyek nem tartoznak a napi szükségleti cikkek kategóriájába. Így korlátozott mértékben tudják csak visszafogni kiadásaikat akkor is, ha bevételeik csökkennek.
A tanulmány szerint a márciussal véget ért előző pénzügyi évben a brit háztartások hetente átlagosan 182 fontot (70 ezer forintot) költöttek olyan termékekre és szolgáltatásokra - például szabadidős utazásra és éttermi étkezésekre -, amelyek a korlátozások bevezetése óta nem hozzáférhetők.
Az ONS számításai szerint ez a brit háztartások átlagos heti költésének 22 százaléka.
A statisztikai hivatal adatai szerint a 30 év alattiak kiadási struktúrájukon belül országos átlagban 58 százalékot fordítanak nem tetszés szerinti - vagyis alapvető napi szükségleteket kielégítő - fogyasztásra, például élelmiszervásárlásra vagy lakhatási költségekre, és csak 19 százalékot költenek olyan termékekre és szolgáltatásokra, amelyek a március végén elrendelt járványügyi korlátozások miatt elérhetetlenné váltak.
A 65-74 év közötti korosztály ugyanakkor kiadásainak 43 százalékát fordítja mindenképpen szükséges cikkekre és 29 százalékot jelenleg hozzáférhetetlen termékekre és szolgáltatásokra, vagyis az idősebb nemzedékeknek jóval szélesebb a mozgásterük kiadásaik csökkentésére.
Más elemzések szerint a koronavírus-járvány megfékezését célzó korlátozó intézkedések várhatóan egész Európában szinte példátlan fogyasztási kieséssel járnak.
A Moody's Investors Service Londonban bemutatott legutóbbi tanulmányában arra a következtetésre jutott, hogy a korlátozások miatt az európai háztartások fogyasztásának harmada végleg elveszhet vagy későbbre tolódhat.
A nemzetközi hitelminősítő számításai szerint az ilyen mértékű fogyasztási deficit éves időtávlatra kivetítve - vagyis úgy számolva, mintha a jelenlegi korlátozások változatlan módon tizenkét hónapig érvényben lennének - az EU-gazdaságok hazai össztermékének (GDP) 20 százalékával lenne egyenlő.
A legnagyobb európai gazdaságok közül Spanyolországban, Olaszországban és Nagy-Britanniában a legmagasabb a valószínűleg elmaradó vagy későbbre halasztott fogyasztási hányad: ezekben az országokban a nem realizálódó fogyasztási érték elérheti a hazai össztermék 25 százalékát az éves kivetítésű számítási módszerrel mérve - állt a Moody's elemzésében.
A hitelminősítő szerint várhatóan a szolgáltatási szektor, azon belül is mindenekelőtt a vendéglátóipar, valamint a kulturális és a közlekedési szolgáltatási szféra lesz az a terület, ahol a korlátozások és zárlatok miatt kieső fogyasztást később sem lehet pótolni.
A Moody's számításai szerint ezekre a területekre jut az Európai Unión belül a háztartási fogyasztás értékének 25 százaléka.
A cég szerint a tartós fogyasztási termékek, például az autók, ruházati cikkek esetében - amelyekre az uniós háztartások fogyasztási kiadásaik 20 százalékát költik - ugyanakkor nem biztos, hogy a most kieső fogyasztás teljesen elvész, mivel a korlátozások idején lefojtott kereslet felszabadulhat a korlátozások feloldásával és a fogyasztói bizalom javulásával.