Egyszer mindeni életében eljön az a pont, amikor kiváló alvókája cserben hagyja, és a pihentető durmolást felválja a plafon tanulmányozása. Ez utóbbi elég bosszantó tud lenni, ha hetekig, ne adj isten hónapokig fennáll. Ilyenkor kezdődik az alvási kanosszajárás, amikor a mézes tejtől kezdve, a valeriánán át, a lassan vényköteles altatókig eljutunk. Ám de, érdemes az álmatlanságot gyógyszermentesen orvosolni, ugyanis az altatók hosszú távon csak fokozzák a alvási nehézséget. Paradox helyzet nem igaz? Érdemes tehát az összes létező természetes nyugtatót és alvást elősegítő szert kipróbálni, hátha valamelyik beválik
Az Ashwagandha ereje
Az indiai gyógynövény természetes adaptogén, ezért képes elősegíteni a relaxációt, és csökkenteni a stresszt. Igen erőteljes antioxidánsként tartják számon, így a sejteket óvja az öregedéstől, és a szervezetet ért káros hatásoktól. Ezen kívül nagyszerű immunerősítő is. De az alvás normalizálásának szempontjából, inkább nyugtató, relaxáló hatása a legfontosabb.
A japán Tsukuba Egyetem szakemberei is az Ashwagandha természetes altató hatását vizsgálták. A kutatás során egereken tesztelték a gyógynövény különböző összetevőinek hatását, elektroenkefalogram (EEG) és elektromiográfia (EMG) segítségével. A megfigyelésekből az derült ki, hogy az Ashwagandhából kivont folyadék, amely trietilén-glikolt tartalmaz hatással volt a mélyalvási fázisra (NREM). Egészen pontosan mélyalvást idézett elő. A szakemberek szerint ez a trietilén-glikolnak köszönhető, ami képes befolyással lenni az alvásminőségre.
Plafonbámulás helyett
Az alvászavarok, és az alvási nehézségek lassan népbetegséggé válnak, és nem csak hazánkban, hanem világszerte. A hosszan tartó alvási problémák egyéb társbetegségeket is kiválthatnak, mint például a depressziót, szorongást, de a súlygyarapodást is.
Az alvási problémákat nem szerencsés gyógyszerrel kezelni, mert azok függőséget okozhatnak, így később, amikor nélkülöznénk őket az alváshoz, az egész mizéria előröl kezdődik. Épp ezért a gyógynövények, a reaxációs technikák, a sport és az életmódváltás ösvényén kell elindulni. Igen, sokkal nehezebb, mint bevenni egy pirulát, és időigényesebb is, de hosszú távon, megéri még egy kicsit türelmesnek lenni.
Az Ashwagandha például első lépésnek nem rossz. A gyógynövényhez nem lehet hozzászokni, mellékhatásai nincsenek, és segíthet abban, hogy a könnyű alvás ne csak álom legyen többé.