A konyha és fűszerkert néha igazi kincseket rejt. Néhány fűszerről, talán nem is sejtjük, hogy szervezetünk számára milyen fontosak, főként a téli időszakban és a hideg időben. Lássuk a leghétköznapibb csodatevőket.
Citromfű
Vírusölő tulajdonsága miatt a belőle készített krém jól alkalmazható az ajakherpesz (Herpes simplex) helyi kezelésére. Teája és illóolaja is ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. Serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. Enyhíti az idegességet, így idegerősítőként kiváló gyógynövény. Szerepe van a depresszió oldásában is. Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó a citromfű. Izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is ismert. Emellett javítja az emésztést, csökkenti a vérnyomást és a fejfájást és általános görcsoldó szer. Ezen kívül a megfázás, köhögés és láz ellen is kiváló.
Fokhagyma
Az immunrendszer erősítés elsőszámú növénye, amely gombaölő és gyulladáscsökkentő hatású. A modern orvostudomány ráadásul igazolta a fokhagyma vérnyomáscsökkentő, baktérium- vírus- és gombaellenes, emésztést elősegítő, bélfertőtlenítő, bélféregűző, epe- és májműködést elősegítő hatását.
Gyömbér
A jellegzetes ízű, erős aromájú növény az egyik legjobb természetes gyógymód a megfázás ellen. Fokozza az izzadást, és segít a lázcsillapításban.
A gyömbér gyökerének gyógyhatást tulajdonítanak, az ezzel kapcsolatos tudományos bizonyítékokat az Európai Gyógyszer Ügynökség monográfiája foglalja össze. Bizonyítottan csökkenti a hányingert és segíthet az utazási betegség megelőzésében.
Ezek mellett tradicionálisan használják egyéb emésztőrendszeri panaszok enyhítésére is, pl. hasi görcsök vagy puffadás ellen. Egyes egyénekben túlérzékenységi reakció léphet fel vele szemben, számukra a használata ellenjavallt, illetve gyermekek számára sem ajánlott. A gyógynövényüzletekben, patikákban kapszulákban szerezhető be; ezeket az utazás előtt 1-2 órával kell bevenni.
A gyömbér csökkenti a koleszterinszintet, illetve antioxidáns tulajdonságokkal is bír, igaz utóbbiakat még csak sejttenyészeteken sikerült bizonyítani. Segít kordában tartani a vércukorszintet, növeli az inzulin hatékonyságát.
Fahéj
A fahéj felmelegíti a testet, valamint oldja a letapadt váladékot, ami igen jól jön egy makacs nátha során.
A fahéj az emésztőszervekre gyakorolt hatásai mellett a szív- és érrendszerre, valamint a vércukorszintre is jótékonyan hat. A Brit Diabétesz szövetség lapjának októberi száma egy olyan, 12 hetes vizsgálatról számolt be, amelyben igazolták, hogy napi két gramm fahéj jelentősen csökkenti a vércukorszintet és a vérnyomást.