Már az ősember tudta, hogy az apró szemcséjű anyagoknak dörzsölő hatásuk van. Így kezdetben különböző növények nedveit használhatta tisztításra. Az első feljegyzések, melyek a fogkrémet említik az ókori Egyiptomból valók. Ez egy sóból, fekete borsból, mentából és nősziromból álló por keverékét írja le. A rómaiak receptje emberi vizeleten alapult. A 19. század elejéig a fogkeféket általában csak vízzel használták. Az ekkor, általában otthon összekevert „fogkrémek” mészkövet, téglaport és sót tartalmaztak.
A fogkrémet dr. Washington Sheffield fémtubusokba helyezte és mint Dr Sheffield’s Creme Dentifrice árulta. Az ő cégéből alakult ki a Colgate cég. Az első ma ismert fogpasztát Ottmar Heinsius von Mayenburg drezdai gyógyszerész állította össze 1907-ben. No de, ennyit a fogkrém történetéről, következzenek egyéb, alternatív felhasználási módjai.
Polírpaszta
Épp nincs otthon krómtisztító, de égsz a vágytól, hogy ezüst étkészleted vagy motorod kipufogója csillogjon villogjon? Kapj elő egy tubus fogkrémet, és töröld át alaposan a kívánt ezüst vagy króm tárgyakat, ugyanis a fogkrém hasonló hatással bír.
Vasalás
Koszos, égett vasalótlapra a legjobb gyógyír a fogkrém. Könnyedén leolvasztja róla a már régóta ékeskedő koszfoltokat is.
Úszás
A bepárásodó úszószemüveg nem épp a legkellemesebb dolog, ami az emberrel történhet sportolás közben. Ellenben egy vékonyka csík az úszószemüveg belsejébe megoldja a problémát.
Telefon
Az okostelefonok hátlapja könnyedén karcolódik. A kényes problémán viszont könnyedén segít a fogkrém, ami a már említett polírozási mechanizmusának köszönhetően eltünteti a kisebb karcokat.