Jump to content

Venni vagy bérelni? Ez itt a kérdés

2018. 06. 27. 13:25

Melyiket éri meg hosszabb távon fizetni? Nehéz kérdés, ami megfontolást kíván.

Kevés olyan forró téma van ma Magyarországon, mint az ingatlan. Ami érthető is, hiszen minden adott a felfutáshoz:

- egyre jobbak a kilátások a munkahelyet és jövedelmet illetően
- támogatóak a kormányzati intézkedések (például CSOK)
- a külföldi érdeklődés is megjelent a hazai lakások iránt
- beindult a hitelfelvétel, az első félévben 210 milliárd forintnyi lakáshitelt vett fel a lakosság
- alig kapunk valamit a megtakarításunkra, a betétek jellemzően 1 százalék alatti kamatot fizetnek
- a forint lakáshitelek hihetetlenül olcsók, éven belüli kamatperiódusnál (= gyorsan változó törlesztő-részlet) már 4 százalék alatti a THM
- az albérleti díjak is felfelé ívelnek, akár az adózás előtt 6,5-10 százalékos hozam elvárható
- az ingatlanok ára igaz nagyobb emelkedésnek indult, de még mindig van tér felfelé

Albérlet kontra lakáshitel

Az tiszta sor, hogy ha lehetőség van rá, akkor jobb még hitelből is megvásárolni egy lakást, mint bérelni, hiszen előbbi esetben saját vagyonunk gyarapszik, míg utóbbiban a főbérlőé. Nem mindegy viszont, hogy a matek hogy jön ki:például miként viszonyul egymáshoz az albérleti díj és a havi törlesztő-részlet. A leglényegesebb, hogy az éppen aktuális bérleti díjakhoz képest olcsóbb legyen a törlesztőrészlet.

Húszmilliós hitel – tíz évre

A bankmonitor.hu írásában azt vizsgálták, hogy 20 millió forintos hitelre, 10 éves futamidő mellett mekkora a törlesztőrészlet. Ehhez megnézik, hogy a 10 éves kamatfixálás esetén mekkora THM-et kell fizetni. A portál kalkulátora alapján az öt legalacsonyabb konstrukció átlaga 6,3 százaléka-volt. Az is kiderült, hogy például 20 százalék önerő esetében 180 ezer forint körüli havi kiadással lehet számolni, míg 50 százalékos önerőnél már csak 110 ezer forint körülivel. A hitelfelvételhez most nagyon jó kondíciók társulnak: hathavi kamatperiódus esetén tízmillió forintot már 100 ezer forintért fel lehet venni.

A lakáshitel költségeit és az albérlettel kapcsolatos kiadásokat közös nevezőre téve a következő eredmény adódik: körülbelül 50 százalékos önerőre (10 millió forintra) van szükség ahhoz, hogy megérje hitelt felvenni

Hitel- tulajdon – „üzlet”

Azon is el lehet gondolkozni, hogy a megvásárolt lakás egy szobáját kiadják albérletbe. Opció az is, hogy több család összeáll, és közösen vesznek lakást, hogy a gyerekeiknek ne kelljen albérletbe menniük. Persze ezekben az esetekben kompromisszumot szükségszerű hoznunk, de adódhat olyan helyzet, amikor ez is jobb, mint a magasabb albérletárakat kifizetni.

 

További érdekességekért, bátran keresse fel a Ház és Otthon  Facebook oldalát!

(Forrás: hazesotthon.co.hu;profit7 | Kép: pixabay.com)