Az összesítés szerint jelenleg már 80 országban található modern szélerőműpark, ezek közül 26 helyen több mint egy gigawattnyi energiát termelnek. A szakértők kiemelték: a szélenergia egyre inkább versenyképessé válik a hagyományos megoldásokkal szemben, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy 2025-ig évente mintegy 100 milliárd dolláros beruházás várható világszerte ezen a területen. Ez azt jelenti, hogy addigra a szektor önmagában is elérheti majd a 25 milliárd dolláros szintet, ami a 2016-os adatokhoz képest 9 milliárd dolláros növekedést jelent.
Ezt a fejlődést támogatják a különféle intelligens megoldások, valamint az adatelemzés és a prediktív modellezés is. Ezek az újítások az iparág speciális kihívásaira válaszolnak, és képesek további bevételi lehetőségeket teremteni a versenypiaci szereplők számára – áll a jelentésben.
Swagath Navin Manohar, a Frost & Sullivan elemzője szerint a világhálóra csatlakoztatott megoldások a szélenergiai iparágat is átalakítják, segítve a különféle vállalatokat az új lehetőségek megtalálásában. A szakember úgy véli, hogy a következő években akár „beszélő” turbinák, drónok és robotok vehetik át a turbinák és lapátok manuális ellenőrzését. Más fejlesztési fronton pedig a könnyű, de nagy szilárdságú anyagokból készült összetevők miatt változhat a szélturbinák mérete is.
Megmaradhat az USA és Európa vezető szerepe
Számos kihívással kell ugyanakkor még szembenézni, amelyek egyike a villamosenergia-hálózattal való integráció, az állami támogatások mérséklődése vagy visszavonása, illetve a politikai instabilitás kérdése is megemlíthető. Mindezek ellenére az ágazat mind Európában, mind Észak-Amerikában fejlődik, és az új ázsiai befektetéseknek is köszönhetően egyre növekvő tendenciát mutat.
Észak-Amerika és Európa vezető szerepe várhatóan továbbra is megmarad, a két piac a globális bevételek 45,9 százalékát teszi ki. Ugyanakkor Kína is egyre jelentősebb szerephez jut majd a maga majdnem 40 százalékával, továbbá India, Brazília, Franciaország, Spanyolország, Németország és az Egyesült Királyság is vezető pozíciót tudhat a magáénak.
A legnagyobb befektetők közé tartoznak maguk a kormányzatok is az olyan projektekkel, amelyek elősegítik az energiabiztonság kialakítását, és hozzájárulnak a globális felmelegedésben szerepet játszó szénfogyasztás csökkentéséhez.
Összefoglalva elmondható, hogy a csatlakoztatott technológiák ipari alkalmazási lehetőségei kulcsfontosságúak az új, fenntarthatóbb ágazatok és a hagyományos technológiák ötvözésében, valamint egy „tudatosabb” ipari környezet kialakításában. Az így nyert adatok, az IoT (Dolgok Internete) eszközök, a mobilitás, az alacsonyabb költségek és a fokozott biztonság mind egy megújult, intelligensebb energiaágazat felé mutatnak.