A spot-on alkalmazási módja közismert. Különbséget tehetünk a termékek között a szerint, hogy milyen paraziták ellen védenek és mennyi ideig tart a bennük lévő aktív hatóanyagok hatása. A spot-on készítményt a gerincvonal mentén, a lapockák között kedvencünk szőrét széthajtva kell rácsepegtetnünk az állat bőrére, az előírt mennyiségben. A nyakörv szintén védelmet nyújthat cicánknak a bolhák és a kullancsok ellen is, és a rágótabletták is kezdenek megjelenni a piacon. Akármelyik formáját is válasszuk a paraziták elleni védekezésnek, általános érvényű szabály, hogy vásárláskor győződjünk meg arról, kifejezetten macskák számára használható terméket vásárolunk, továbbá a felhasználás előtt figyelmesen olvassuk el terméken található felhasználási útmutatót és tájékoztatót.
Kullancs és bolha
Manapság kullanccsal szinte bárhol lehet találkozni, ahol legalább egy fűcsomó megterem. Kedvencünk könnyen áldozattá válhat a kertben, ezért fontos, hogy tartsunk otthon kullancskiszedő csipeszt vagy kullancskanalat. Ezekkel könnyedén eltávolíthatjuk a nemkívánatos betolakodókat. Érdemes többször ellenőrizni macskánkat, hiszen minél hamarabb távolítjuk el kullancsokat annál kisebb a kullancs közvetítette fertőzés valószínűsége. Ezek közül macskában a vérszegénységgel járó hemobartonellózis a legjelentősebb.
A rendszeres és hatékony bolhairtás a sikeres féregtelenítéshez is elengedhetetlen. Hiszen az emberre is veszélyes galandféregnek a bolha is hordozója. Addig tartózkodik a macskán a bolha, amíg vért szív, így előfordulhat, hogy csupán a szőrök között lévő, apró fekete színű bolhaürülék utal a nem kívánt „albérlők” jelenlétére. Idejük nagy részét az állat környezetében valahol megbújva töltik, ahová petéjüket is rakják a nőstények, így nagyon fontos a cicák környezetének megtisztítása is, a hatékony kezelés érdekében.
A különböző védelmet nyújtó készítmények használata mellett, macskánk rendszeres ellenőrzése is lényeges, hiszen az őszi napsugarakat kihasználva ő is szívesen indul el egy kirándulásra a szabadban.