Valamennyien olyan okostelefont akarunk, amelyik gyorsan betölti az alkalmazásokat és hosszú – minél hosszabb – üzemidőt biztosít.
És nincs olyan méretes tárhely, vagy akkumulátor, amelyiknek ne tenne jót egy kis gondoskodás.
1. Lőjük be a fényerőt
Ma már minden új okostelefon tudja, sőt már gyári alapbeállításban adja a kijelző fényerejének környezeti viszonyoktól függő, automatikus szabályozását.
A szolgáltatás egyre jobb minőségű, de akinek fontos, hogy az akkumulátora minél hosszabb üzemidőt bírjon, annak célszerű kikapcsolni ezt az opciót a Kijelző vagy Megjelenítés menüpontban.
Az automatikus fényerő-rendszer ugyanis az idő nagy részében a szükségesnél kicsit magasabbra teszi a fényerőt, s így feleslegesen fogyasztja az akkumulátort: inkább állítsunk be kézzel egy fix értéket a csúszkán.
Mivel minden mobilban a legnagyobb fogyasztó a kijelző, célszerű beállítanunk, hogy mennyi idő alatt menjen a készülék alvó módba. Általában 30 másodperc a gyári beállítás, ezt lehetőleg csökkentsük 15-re: egy napos használat után érzékelhető üzemidő növekedést fogunk tapasztalni.
2. Ki a haszontalan bloatware-rel
A számítástechnikai zsargon bloatware-nek nevezi a gyártók által kéretlenül a készülékekre zsúfolt, fölösleges szoftvereket. Ezek az előtelepített alkalmazások gyakran haszontalanok – vagy legalábbis a használójuknak többnyire annak tűnnek.
A gyártók-fejlesztők marketing céllal telepített alkalmazásaitól még akkor is jobb szabadulni, ha nem próbaidősek, hiszen, ha nem használjuk őket, csak a tárhelyet foglalják, a háttérben futva lassítják a mobilt, s szívják a szuflát az akkumulátorból.
Ilyen például legújabban a Google kevesek által használt, ám egyre több készüléken előtelepített videócsevegője, a Duo. Ezt, és számos – mobilon többnyire fölösleges társát, mint a Microsoft Office appokat – letörölhetjük.
Számos Google-alkalmazást nem lehet törölni: ezeket viszont a Beállítások/ Alkalmazások menüben tudjuk letiltani. Így, ha eltávolítani nem is, de legalább a futásukat megakadályozni lehetséges.
3. Búcsú az animációktól és más látványosságoktól
Ha az okostelefont nem érezzük elég erősnek, gyorsnak, akkor tegyünk meg mindent, hogy legalább érzetre pattogósabb legyen.
Van erre egy régi trükk: csökkentsük a látványos átmenetek és animációk idejét, netán teljesen tiltsuk le azokat. Ezek azok a látványos (?) hatások, amiket akkor láthatunk, ha az egyik képernyőről, alkalmazásról a másikra váltunk. Szabályozásukkal az átmenetek gyorsabbak lesznek.