A fűszerek a kezdetektől fogva kiemelkedő szerepet töltöttek be az emberi történelemben. Már az őskorban is fontos szerepet játszott a növények ismerete és felhasználásuk az ételek elkészítésében. Eleinte a közvetlen tapasztalás alapján szereztek gyakorlatot használatukra, majd később az összegyűlt tapasztalatokat tudományos módszerekkel ötvözve alakult ki a fűszerkészítés, termesztés tudománya. Persze nem mindenki rendelkezik azonos fűszerezési szokásokkal: míg egyesek akár 6-7 fűszert is felhasználnak az ételek készítése során, addig mások megelégszenek csupán néhánnyal. Nos ez a cikk, elsősorban hozzájuk szól.
Lejárt fűszer
A legtöbb fűszer évekig is eláll a konyhában, ám nem árt azért résen lenni. S noha különösebb rosszul létet nem okoz a lejárt fűszer, az ízélményt nagyban el tudja rontani.
Az ételízesítők megromlását az elkészítési módjuk is befolyásolja. A magvak és gyökerek tarthatók el a legtovább, akár 2-3 évig, ezeket követik a darálás nélkül készült fűszerek 1-2 éves szavatossággal, majd az őrölt fűszerek és a szárított levelek. Utóbbiak nagyjából egy évig nyújtják a megszokott ízvilágot, míg előbbiek egy évnél egy kicsivel tovább is eltárolhatók.
A szavatossági időre sok minden hatással lehet. A páratartalom kifejezetten rontja a fűszerek minőségét, és eltarthatósági idejét, de a magas hőmérséklet, és a napfény is. Kifejezetten rossz ötlet hűtőben vagy sütő mellett tárolni a fűszereket, mert e két hőváltozási hatás is rontja a szavatosságát.
Sokkal hatékonyabb a fűszertárolás szempontjából, ha nem előre ledarált fűszert vásárolunk, hanem egészet, amelyből mi magunk, otthon készítünk őrleményt. Ezáltal tovább eltartható, és sokkal intenzívebb, jellegzetesebb ízvilágú, mint a boltban kapható, előre ledarált változat.
Hogyan ismerhető fel a romlott?
Nagyon egyszerűen ki lehet szúrni a lejárt fűszereket. Egyrészről a csomagoláson feltüntetett dátum sokat segít, ha pedig az lemaradt, akkor az adott fűszer illatából, állagából következtethetünk a szavatosságra.
A megromlott fűszerek elveszik a rájuk jellemző, erős illatot, ami egyenértékű az ízvilág és az aroma elillanásával is. Ha fűszereink már nem illatoznak, akkor elérkezett az idő a megújításukhoz.