Egyszerűbben és gyorsabban lehet igényelni március 15-től a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) segítségével elérhető támogatásokat. Az egyik fontos változás, hogy az igénylőknek nem kell minden szükséges igazolást beszerezniük, elég csak nyilatkozniuk arról, hogy jogosultak a támogatásokra. A K&H szerint a könnyítés vonzóbbá teszi a rendszert, amelynek keretében a 2016-os indulás óta több mint 11 milliárd forint támogatást kaptak a bank ügyfelei.
Érdekes csok-rangsor az országból
A K&H a csok-szabályok változása apropóján készített friss összeállításából kiderül, hogy 2016 eleje óta több mint 4500 igénylő kapott támogatást a csok keretében, egy-egy érintett átlagosan 2,43 millió forinthoz jutott. A bank statisztikái szerint a darabszámok alapján tízből hat igénylés használtlakás-vásárlásra szól, az összegek alapján pedig a lakás- és házépítés viszi a prímet 50 százalékos aránnyal.
Az országon belül a budapestiek és a Pest megyeiek a legaktívabbak a csok szempontjából: a darabszámok alapján az igénylések 14-14 százaléka érkezett ezekből a térségekből és a támogatási összeg szerint is a főváros és Pest megye áll az élen. Utánuk következik Bács-Kiskun, Fejér és Borsod-Abaúj-Zemplén megye, ahonnan az igénylések 7, 6 és 5 százaléka érkezett. A legkevesebb csok-igénylés Tolna, Jász-Nagykun-Szolnok és Nógrád megyéből futott be: utóbbi megyék aránya 3, 2 és 1 százalékos.
Pörög a lakáshitelezés
A K&H szerint a csok-os támogatások is hozzájárultak ahhoz, hogy az utóbbi két évben élénküljön a magyarországi jelzáloghitelezés. A K&H egyébként tavaly összesen 104 milliárd forint értékben folyósított jelzáloghitelt lakossági ügyfeleinek, ami 32 százalékos emelkedésnek felel meg. Ennek eredményeként 2016 vége óta a K&H Csoport részesedése a lakossági jelzáloghitel-piacon 14,7 százalékra nőtt.