Az elmúlt időszakban extrém hőmérséklet-tartomány alakult ki, ráadásul a mélypont még csak holnap reggel érkezik, hiszen az előrejelzések szerint délnyugaton akár mínusz húsz fok is lehet. Nemcsak a betegeknek, de az egészségeseknek is oda kell figyelniük, hiszen a keringési rendszerünket terheli meg a fagyhullám – mondta Pintér Ferenc meteogyógyász a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Kiemelte: igyekezzünk óránként legalább tíz percet melegben lenni. A mínusz 10 Celsius-fok már olyan határhőmérséklet, amelytől kezdve problémákkal kell számolni – ám nem a hőmérő által mutatott adatokról van szó, hanem a hőérzetről. Ha süt a nap, nem érezzük annyira hidegnek az időt, ha pedig fúj a szél, ronthatja a hőérzetet – közölte.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy ügyeljünk a végtagjainkra, melegítsük a lábunkat, illetve a fejünket, akár maszkot is viselhetünk. Melegítsük a szervezetünket belülről is megfelelő folyadékfogyasztással, és kerüljük az alkoholt.
Ezenkívül akadályozzuk meg, hogy a légutak lehűljenek és kiszáradjanak – mondta Pintér Ferenc.
Hangsúlyozta, hogy a gyerekeket ne vigyük ki ilyenkor a levegőre. Egészséges emberek ugyan tehetnek sétát, de figyeljünk arra, hogy a szívbetegek, a magas vérnyomásban szenvedők fokozott veszélynek vannak kitéve – mondta. Beteg embert egy percre sem lehet magára hagyni – hívta fel a figyelmet a szakember.
Hangsúlyozta azt is, hogy folytassuk a már ősszel elkezdett aktív mozgást. Egészséges ember számára ugyanis mínusz 10 fokig megengedhető például a kocogás.
Télen sokkal több az isémiás stroke, az extrém hidegben vannak olyan napok, amikor háromszorosára nő kialakulásának kockázata, mint máskor – mondta Pintér Ferenc.