Minimum vagy egy tucat olyan háztartási dolog van most is a lakásban, ami már megérett a cserére, csak épp nem foglalkozunk vele, sőt, el is feledkezünk róla.
Fogkefe
Ilyen például a fogkefe, amit illik maximum háromhavonta cserélni, ha nem akarjuk, hogy a fogmosás után több baktérium legyen a szájban, mint előtte.
A fogkefe élettartamának hosszúsága persze függ a használati és tárolási szokásoktól is. A fogkefét használat után érdemes erős sugárban hideg vízzel leöblíteni, és olyan helyre tenni, ahol hamar megszárad. Ezekkel kivédhető, hogy a sörték közé került bacilusok tovább éljenek. A szállítása lehetőleg szárazon, műanyag e célra kialakított tartóban történjen.
A fogkefecsere elodázása hamar fogorvos székbe juttatja az embert, mivel az elhasznált kefe felsértheti az ínyt, és a rátapadt baktériumokkal pedig lefertőzheti. Ezek szövődményei pedig a végtelenségig sorolhatók. Ezért érdemes két-három havonta cserélni, feltéve, ha a sörték nem állnak szét és nem barnulnak be.
Törülköző
A fürdőszobában nem a vécédeszkától kell rettegni első sorban, hanem sokkal inkább a kéztörlőtől és a törölközőtől. Például a frissen mosott törölköző három-négy nap használat után már hemzseg a baktériumoktól. „A baktériumok a nedves, nyirkos helyeken telepszenek meg, a törölköző épp emiatt a kórokozók inkubátoraként funkcionál” – mondta az Arizonai Egyetem professzora. „Hiába az alapos kézmosás, a törölközőhasználattal vissza is kerülnek egyből a bőr felszínére a baktériumok. És ugyan ez a helyzet a fürdésnél is.” A probléma elkerülése végett a szakértő ezért azt javasolja mindenkinek, hogy minimum kétnaponta cseréljük a törölközőket.
Fésű
Ha már a fürdőszoba környékén járunk, akkor a fésűről sem szabad megfeledkezni, amit évente kötelező jelleggel cserélni kéne, és hetente egyszer alaposan megtisztítani.
Parfüm
Ha az illatszer a fürdőben volt tárolva, akkor két-három év után mindenképp újat kell vásárolni, mert az állandó pára és hőváltozás hatására az illata már nem lesz ugyan olyan, mint korábban.
Párna
A párnahuzat rendeszeres mosása és cserélése nem elegendő. Az éjszaka során ugyanis a testnedvek átjutnak rajta és beleivódnak a párnába. Épp ezért két-három évente nem árt cserélni, no meg azért is érdemes újat beszerezni, hogy ergonómiailag rendben legyen.