Jump to content

Tévé vásárlás szakértői szemmel: Milyen lapos tévét vegyünk?

2017. 11. 23. 19:05

UHD, SUHD, OLED, 3D, Nanokristály, ívelt TV, lapos TV – a bőség zavarával és a technikai paraméterek tengerében vásárló legyen a talpán, aki egykönnyen meg tudja vásárolni a maga számára azt a televíziót, ami manapság már inkább egy számítógép, mintsem televízió.

 

Ahhoz, hogy tényleg azt a készüléket válasszuk, ami számunkra megfelelő, nem biztos, hogy elsőként az árcédulát kell megnézni, és fontos az is, a képet a megfelelő távolságból nézzük, de figyeljünk a képernyőkre, mert vannak különbségek képernyő és képernyő között – hangzik el a Kossuth Rádió Közelről című műsorában.

Egy budapesti szakbolt alkalmazottja szerint sokan érdeklődnek manapság az úgynevezett 4K felbontás után, ez azt jelenti, hogy a tévé képe 3840 x 2160 képpontból áll össze, ami nem csoda, hiszen a filmipar mellett az egyre népszerűbb sorozatok világában is hódító útjára indult ez a szabvány, és ezt sokan haza szeretnék vinni. Szerinte a régi szélességszorzók már nem érvényesek.

Az ívelt képernyő nagyobb felületet tud megjeleníteni, ez pedig csak fokozhatja az élményt. Amit viszont tönkretehet az, ha netán túl közelről nézzük a televízió képernyőjét – teszi hozzá a szakember, aki szerint manapság azért is érdemes olyan televíziót vásárolni, ami rendelkezik internetkapcsolattal, mert sok filmes tartalom alig pár ezer forintért havonta már elérhető az interneten.

Diódára szavaz a szakember

Soltész Rezső, ismert zenész, audiovizuális szakújságíró, szakmagazin kiadó-szerkesztője a rádióműsorban úgy fogalmazott az ívelt felülettel kapcsolatban: az eladások alapján a technológia nem volt akkora siker.

Magáról a képernyőkről szólva elmondta: kétfajta képernyő-technológia terjedt el a televíziók tekintetében, az LCD (folyadékkristályos) és OLED (dióda) rendszerek. Véleménye szerint az OLED technológia azonos felbontáson jobb képminőséget produkál, keskenyebb kialakítással együtt.

Az OLED előnye az is, hogy a fogyasztása sokkal kisebb, bár nem nagyságrendileg – fogalmazta meg a tapasztalatait.

Példákon keresztül elhangzott, hogy van, hogy „kockás” az elvileg tűéles képernyő képe. Ez a szakemberek szerint az lehet, mert nem megfelelő a lejátszott vagy sugárzott tartalom felbontása. Soltész szerint erre is van azonban megoldás, hiszen ha nem megfelelő a videó felbontása, több tévénél ez már nem jelent problémát, ugyanis a mai tévék már ott tartanak, hogy feljavítják az alacsonyabb felbontású videókat.

Egy újfajta fejlesztés kapcsán a szakújságíró megjegyezte: ez nem fogja azt jelenteni, hogy akár a hóna alá csaphatjuk a televíziót, hiszen azért a műszaki tartalomnak vannak hajtogatási korlátai.

Jelenleg 8-10 évre lehet tervezni az OLED-technológiájú tévékkel – jegyezte meg a szakmagazin főszerkesztője, aki szerint arra is figyelni kell, hogy minél nagyobb egy képernyő, annál jobban látszik a képernyő felbontása.

A jövő kapcsán megjegyzi: a fejlődés egyik útjának a digital signage, azaz a kültéri tévé megjelenését tartja a szakember, aki szerint ez a fajta információ- és műsorközlés ugyan más dimenzió, de nagyon érdekes lépés lehet a televíziózás kivitele az otthonokból.

(Forrás: hazesotthon.hu;hirado.hu | Kép: pixabay.com)