A jelentős emelkedés az ingatlanpiaci élénküléssel, ezen belül a válság alatti és utáni években elhalasztott ingatlanberuházásokkal és -vásárlásokkal, a háztartások pénzügyi mozgásterének erősödésével és az alacsony kamatokkal magyarázható elsősorban.
39 százalékos pluszban a fix törlesztőrészletű lakáshitelek
A BankRáció.hu elemzése kiemeli, hogy az új lakáshiteleknél többségben vannak az éven túli kamatfixálású lakáshitelek, amelyek kiszámíthatóbbak az éven belüli kamatrögzítésű – más néven – változó kamatozású konstrukciókkal szemben. Az év első nyolc hónapjában 245 milliárd forintot tettek ki az éven túli kamatfixálású lakáshitelek. Ez egyfelől 39 százalékos növekedést jelent éves összevetésben, másrészt a teljes 415 milliárd forintos piac 59 százalékát adják.
“Az adatokból leegyszerűsítve az látható, hogy a többség – az összegek alapján tízből kilencen – a kiszámíthatóbb, több mint egy évig fix törlesztőrészletet garantáló lakáshiteleket választják” – mondta Trencsán Erika, a BankRáció.hu szakértője. Hozzátette: “A saját adataink szerint is a több mint egy évig fix törlesztőrészletű hitelek a népszerűbbek, az összes idei lakáshitel-kalkuláció 91 százalékát ezekre a konstrukciókra szóltak”.
Fokozottabb verseny várható
Az elemzés rámutat arra is, hogy az éven túli kamatfixálású új lakáshiteleknek több mint 53 százaléka 1-5 évig garantálja a fix törlesztőrészletet, az 5 és 10 éven táliak aránya pedig 35 és 11 százalékos volt az idén. Trencsén Erika szerint a hitelfelvevők igényei alapján a fix törlesztőrészletű lakáshitelek piacán lesz komolyabb verseny a bankok között, ezt pedig fokozhatja a jegybank által idén bevezetett fogyasztóbarát lakáshitelekről szóló minősítési rendszer. A szakember hozzátette: a fokozott banki verseny miatt különösen fontos, hogy a hitelfelvevők az igénylés előtt alaposan tekintsék át a kínálatot, mert a bankok ajánlatai között milliós különbségek lehetnek a teljes visszafizetendő összegben.
A BankRáció.hu elemzése szerint a fix törlesztőrészletű lakáshitelek között az akár 15-20 évre rögzítettek nyújtják a legnagyobb biztonságot. Ezek ugyanis hosszú távra kiszámítható kiadást jelentenek még abban az esetben is, ha esetleg a kamatok a következő években, évtizedben emelkedő pályára kerülnének.