A felmérés szerint 2016 és 2017 között nőtt a 75 négyzetméternél nagyobb alapterületű otthonok iránti kereslet, a 130 négyzetméter fölötti ingatlanokra kétszer annyian kerestek rá 2017 őszén, mint 2016 azonos időszakában.
Az elmúlt egy év nyertesei az új építésű, az újszerű és a felújított ingatlanok voltak. Új lakásoknál 1 év alatt csaknem 4 százalékkal nőtt a kereslet, és az Otthontérkép szerint az újszerű és a felújított lakások népszerűsége tovább nő a következő egy-két évben. Ez további jelentős, akár 5-10 százalékos drágulást eredményez ezekben a kategóriákban. A jelentős áremelkedés miatt idővel a kereslet nagyobb része a közepes állapotú vagy a felújítandó ingatlanok felé fordulhat - fejtette ki a közleményben Mester Nándor, az Otthontérkép vezető elemzője.
A felmérés szerint míg 2016-ban a keresők 30 százaléka 7-12 millió forint közötti ingatlant szeretett volna vásárolni, addig 2017-ben arányuk 22 százalékra csökkent. A 12-20 milliós és a 20-35 milliós ingatlanok keresettsége azonban nőtt, előbbi 2 százalékkal, utóbbi 5 százalékkal. Ugyanígy növekedést mértek a 35-60 millió forint közötti otthonoknál is. A trend hátterében szintén a csok, illetve a kedvező hitelkörnyezet állhat, melyek egyértelműen ösztönzik a keresletet - írták.
Az elmúlt 12 hónapban nőtt a fővárosban a külső kerületek, illetve az agglomeráció népszerűsége: egyre többen szeretnének a III., a XV., a XX., a X., a XVII., a XVIII., a XXI., a XIX. és a XXIII. kerületekbe költözni. A legnagyobb keresleti emelkedés a IV. kerületben volt, míg 2016-ban a keresők csupán 3 százaléka szeretett volna itt ingatlant vásárolni, 2017-re arányuk megduplázódott.
A külső kerületek népszerűségének hátterében a lakáspiaci árak emelkedése áll, ezeken a területeken ugyanis még mindig jóval alacsonyabb áron lehet vásárolni, és az egyre népszerűbb nagyobb alapterületű ingatlanok gyakrabban fordulnak elő a város külsőbb kerületeiben - írták.