A mindennapi táplálkozás során az ételkészítésben és az alapanyag-válogatásban tett apró változtatásokkal, praktikákkal a napi elfogyasztott energiamennyiség nagyban csökkenthető anélkül, hogy ezt bárki is éhezésként élné meg. Nem kell lemondani a finom falatokról, a munka utáni kényeztető, energiafeltöltő apróságokról, csupán a konyhában kell jobban odafigyelni pár dologra.
Nem érdemes rögtön nagy változásokat bevezetni, mert ahhoz nehezebben tartja magát az ember, és a megszokott ételekről sem kell mindenképpen lemondani. Íme néhány példa a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségétől:
- a bő zsírban sült húsok helyett készítsük az ételt kevés zsiradékkal serpenyőben, vagy sütıben
- az ételkészítési technológiák közül részesítsük előnyben a főzést, párolást, sütızacskóban, teflonedényben való készítést
- a köret egy részét váltsuk ki párolt zöldséggel vagy salátával zsíros sertés húsok helyett válasszunk sovány sertéshúst, vagy szárnyasokat, a halak közül válasszunk soványabb halakat (tengeri halaknak kedvezıbb a zsírsav összetételük, mint az édesvízieknek)
- tej és tejtermékek (sajt, túró, tejföl) közül az alacsonyabb zsírtartalmúakat részesítsük előnyben
- a kenőzsiradékok közül válasszunk alacsony zsírtartalmú, „light” termékeket
- édességek, sütemények, desszertek esetén együnk csak fele annyit, mint előtte, vagy a zsírszegényebb, tej-, vagy gyümölcs alapúakat részesítsük előnyben
- a desszertek édesítésére használhatunk édesítőszert
- ha napközben megéhezünk, együnk gyümölcsöt a zsírosabb, kelt tésztából készült péksütemények helyett
-a pékáruk közül válasszuk a magas rosttartalmú, teljes őrlésű lisztből készült, magvas kenyereket (ezek energiatartalma nem kevesebb, mint a fehérlisztből készülteké, azonban magas rosttartalmuknak köszönhetően nagyobb a telítı értékük, így kevesebbel is jóllakunk)
A fenti tippek mellett természetesen a testmozgásról sem szabad megfeledkezni, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy ne csak fittebbnek és könnyebbnek, hanem jobb kedvűnek és energikusabbnak is érezzük magunkat!
A sport formájának kiválasztása esetén fontos, hogy mindenki olyan mozgásformát válasszon, ami a testalkatának, egészségi állapotának, fizikai erőnlétének a legmegfelelőbb, és amit szívesen is végez.
Ha valaki korábban nem mozgott rendszeresen, annak érdemes az alapoktól kezdeni. Erre legalkalmasabb a séta, amit végezhetünk munkából hazafelé menet is, hiszen a kellemes májusi levegő jó hatással van a szervezetünkre, és az egész napi irodában ülés után a napfény is jót tesz a bőrünknek.