A Budapest Bank legfrissebb kutatásából* kiderült, hogy a magyarok átlagosan 23 évesen költöznek el a szülői házból, az első saját ingatlanukhoz pedig jellemzően 27 éves korukban jutnak hozzá. Az esetek több mint harmadában (40%) már a családi fészekből történő elköltözés évében meglett a saját tulajdonú otthon, a többiek viszont átlagosan 8 évet vártak erre.
A kutatásból egyúttal arra is fény derült, hogy a megkérdezett ingatlantulajdonosok kétharmada jelenleg is az első teljesen vagy részben saját tulajdonú ingatlanában él, míg a válaszadók csupán egyharmada költözött kétszer vagy annál többször saját tulajdonú ingatlanba. Ráadásul ekkor sem mennek messzire: a válaszadók 57%-ának az összes eddigi ingatlana ugyanazon a településen belül volt. Az esetek több mint felében (54%) nagyobb otthonra volt szükség, 27%-nál családi okok álltak a költözés hátterében, míg mindössze minden tizedik (11%) magyar a munkahelye miatt költözött.
„A kutatásunkból kiderült, hogy a válaszadók 81%-ának már az ingatlankeresés kezdetekor van egy tervezett összeg a fejében, azonban az ennél többet költők közül minden második vásárló a felújítás vagy a berendezés magasabb ára miatt lépte túl ezt a keretet. Éppen az ilyen, sokszor előre nem látható kiadások miatt fontos, hogy már az első perctől kezdve gondoljunk az anyagi lehetőségeinkre” – mondja el Fatér Gyula, a Budapest Bank lakossági üzletágvezetője. „A válaszadók 58%-a vett fel hitelt, 47% a megtakarítását, 33%-uk pedig az előző lakása árát is felhasználta a vételár kifizetéséhez. Az elérhető fizetési megoldások közül érdemes úgy választani, hogy mellette maradjon egy kis félretett pénzünk a későbbiekre, ezért is alakítottunk ki egy olyan jelzálog konstrukciót, amely lehetővé teszi, hogy a futamidő hosszát, ezzel együtt a teljes visszafizetendő összeget és a THM-et is csökkentsék a számlájukra érkező jövedelem és ennek a biztonsági tartaléknak a segítségével.**”
További információkért keresse fel a Budapest Bank honlapját.
* A kutatást a Budapest Bank megbízásából az NRC végezte 2017 áprilisában, 25-59 éves internetező lakosság körében, 1000 fős mintán, olyanok körében, akik részben vagy teljes egészében saját tulajdonú ingatlanban, a szülőktől külön élnek. A kutatás módszere: online kérdőíves felmérés többszörösen rétegzett, véletlen mintavétellel az NRC NetPanel kutatási panelje segítségével.
** Standard konstrukció THM: 4,4%. A teljes hiteldíj mutató (THM) meghatározása az aktuális feltételek, illetve a hatályos jogszabályok figyelembevételével történt, és a feltételek változása esetén a mértéke módosulhat. A THM 5 millió forintra, 20 éves futamidejű, 6 havi, változó kamatperiódusú lakáscélú hitelekre vonatkozik. A THM értéke nem tükrözi a hitel kamatkockázatát. A hitel igényléséhez a fedezeti ingatlanra vonatkozóan vagyonbiztosítás megléte vagy megkötése szükséges. Az Egyenlítő Hitel konstrukcióra vonatkozó THM meghatározása során, az ügyfél fizetési számláján elhelyezendő megtakarításait a példában felsoroltak szerint vette figyelembe, így az Egyenlítő Hitel konstrukcióra vonatkozó THM tükrözi a megtakarításokból származó és kamatkedvezmény formájában elérhető előnyöket. Az Adósnak rendelkeznie kell az ingatlanra vonatkozó lakásbiztosítással és a banknál vezetett fizetési számlával. A kalkuláció eredményei kizárólag figyelemfelkeltés céljára szolgálnak, és nem minősülnek a Ptk. 6:64. §-a szerinti ajánlattételnek. A bank a kölcsönt a mindenkori hitelbírálat feltételei alapján nyújtja.
Egyenlítő hitel Konstrukciós feltételek:
5 millió forint vagy annál magasabb hitelösszeg igénylése esetén vehető igénybe. A fizetési számlán lekötés nélkül tartott pénz, de maximum a mindenkor aktuális tőketartozás 70%-a után, biztosítunk Önnek a hitelkamattal egyenértékű kedvezményt.A kedvezmény mértékének meghatározása napi szinten történik. Az összegyűjtött kedvezményt évente két alkalommal díjmentesen előtörlesztjük a fennálló hitelösszegébe, majd az így csökkentett tőketartozást változatlan törlesztőrészlet mellett újraütemezi. Ennek hatására csökken a futamidő, így hamarabb visszafizetheti a jelzáloghitelét, mintha ugyanazt az összeget azonos feltételek mellett standard jelzálogkölcsönként vette volna fel.