A modern nyílászáróknak magas hőszigetelési követelményeknek kell megfelelniük, ezért a gyártók egy vagy két gumitömítéssel látják el őket. A tömítés hátránya, hogy nem, vagy alig engedi át a levegőt. A légcsere csökkenése vagy megszűnése miatt akár penészedés is elindulhat a lakásban, de ennél fontosabb, hogy a gázkészülékek működése veszélyessé válhat.
Használjunk légbevezetőt!
A kereskedelmi forgalomban is kapható „univerzális” légbevezetőt bármilyen légzáró ablakba beszereltethetjük. Ez a szerkezet a lakás páratartalmához igazodva nyit, de sohasem zár teljesen, így biztosítja az égéshez szükséges levegő-utánpótlást is.
Bízzuk szakemberre a tervezést!
Az épület és a nyílászárók adottságainak függvényében a gáztervezők meghatározzák, hogy hány légbevezetőt és hogyan kell elhelyezni. A műszaki tanácsadók a műszaki ellenőrzés során kérik számon a megfelelő légellátási megoldást.
A szagelszívók és a szellőztetők veszélyei
Egyre több háztartásban van szagelszívó- vagy szellőztetőberendezés. Fontos tudni, hogy ezek a berendezések, különösen a nagy teljesítményűek, károsan befolyásolhatják a kéménybe kötött gázkészülékek működését. Ha például bekapcsolunk egy szagelszívót, akkor az a lakás vagy ház összes résén, így a gázkészülék kéményén keresztül is szívja a levegőt. A kéményből visszaáramló égéstermék pedig mérgező szénmonoxidot tartalmazhat!
Mi a teendő?
Biztosítsuk a helyiségek megfelelő szellőzését! Figyelem! Ha csukott ajtónál abban a helyiségben tartózkodunk, ahol a kéményes készülék működik, azonnal megnő a kockázat.
Ne felejtsük el, hogy mind a modern szigetelésű ablakok esetében, mind a konyhai, fürdőszobai szellőzők használatakor a helyiségbe beáramló égéstermék szénmonoxid tartalma okozza a baleseteket!
További érdekességekért, bátran keresd fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!