Cafetéria alatt nem csak étkezést, utazást, vagy nyaralást támogató pénzösszegeket kell érteni. Léteznek ugyanis olyan cafetéria-elemek, amely nyári gyermekfelügyelet, autómosás, ingmosás-vasalást is tartalmazzák. Megdöbbentő ugye?
Noha idén a béren kívüli juttatások köre változott, érdemes alaposabban megismerni a lakáscafetériát, ami a 2017-es jogszabály módosulások ellenére is igencsak kedvező. A legnépszerűbb cafetéria-elemek az étkezés, pihenés, egészségmegőrzést szolgálók, de valószínűleg azért, mert kevesen tudják, hogy létezik ennél valami jobb is.
A lakáscafetériáról, mint a béren kívüli juttatások egy új kvázi változatáról a Nemzetgazdasági Minisztérium adószabályozásért és számvitelért felelős helyettes államtitkára beszélt, aki hangsúlyozta, hogy 2017-től a munkaadók öt éven keresztül havi 83 ezer forintnyi összeget adhatnak adómentesen a dolgozóiknak. Viszont a cafetéria csak akkor adható, ha a munkáltató azt minden alkalmazottjának biztosítja.
Furcsaság a helyzetnek, hogy ilyen jellegű támogatást már 15 éve adhatnak a munkáltatók, ám az évek alatt valamiért feledésbe merült a dolog. Legutóbb két éve élte nagy reneszánszát, amikor a szolgáltatás azzal bővült, hogy a cafetéria keretein belül lakástörlesztésre is felhasználhatták a kedvezményt. Idén a feltételek még kedvezőbbek, így érdemes megérdeklődni a munkahelyen, hogy igényelhető-e.
Lakáshitel-cafeteria
A lakástörlesztésre felhasználható cafetéria havonta minimum 25 000 forintot maximum 83 000 forintot jelent a dolgozónak. Az összeg attól függ, hogy mennyiben sikerül megállapodni a munkaadóval. Nagy előnye, hogy járulékmentes, mind a munkaadó mind a munkavállaló számára.
Meddig vehető igénybe, és mik a feltételek? A zsebremegy.hu négy pontban összefoglalta.
- a cafeteria igényléséhez munkáltató-munkavállaló jogviszony szükséges
- az adómentes lakáscélú cafeteria öt évig adható, legfeljebb 5 millió forint értékben, legfeljebb a hitelösszeg 30%-áig
- a támogatás a következő célokra felvett hitel törlesztésének támogatásához használható: lakás építéséhez vagy építtetéséhez; lakás alapterületének bővítéséhez (legalább egy szoba hozzáépítésével); lakáskorszerűsítéshez
- a méltányolható lakásigényről szóló rendeletben megadottakba való beleférés
A fenti kritériumok közül általában a méltányolhatóság szokott a legnagyobb buktató lenni, aminek keretét általában túllépik az igénylők. Bővebb információt ide kattintva találhatsz erről.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!