A penész főként az őszi, téli hónapokban jelentkezik, mert a házfalnak nekifeszülő hideg, és az otthoni meleg találkozása nyirkos felületet teremt, ami ideális élettere a gombának. A penész ugyanis nem más, mint különféle gombafajták gyűjtő neve. Máris nem hangzik jól, igaz? A leggyakoribb beltéri penészfajták az Alternaria, az Aspergillus, a Cladosportium és a Penicillum, amelyek nem csak esztétikailag rontják az összképet, de az egészségünkre is károsak.
A penész számos légúti betegség kiváltójaként ismert sőt, allergiát is okozhat. Irritálhatja a szemet, a tüdőt, az orr nyálkahártyáját, a bőrt és a torkot is, sőt úgynevezett penészérzékenység is felléphet, ami hasonló tünetekkel jár, mint a nátha és az allergia.
A penészesedés megelőzni nehéz, a beázás, hőingadozás, párásodás ellen tenni nem egyszerű, és sajnos olykor a bolti penészirtók is cserbenhagyják az embert. A penész elleni harcot, azonban néhány hétköznapi dologgal könnyedén megnyerhetjük.
Só
A nagy szemű só magába szívja a párát és a nedvességet, ezáltal gátolja a penész kialakulásának fő indikátorát.
Szódabikarbóna
Hasonlóan a sóhoz, egy tálkányi szódabikarbóna magába szívja a nedvességet és ráadásul szagsemlegesít is.
Sólámpa
A fentiek tükrében talán már nem is szorul magyarázatra, hogy miért kiváló nedvszívó, miközben még egészségünkre is jótékony hatással bír.
Szilikagél
Az új ruhákba és cipőkbe tett zacskóban található kis gömbök becsületes neve, amelyek egyébként a legjobb nedvszívók, mert a páratartalom megszüntetésére hivatottak. Rizzsel összekeverve remek szárítóegyveleget alkotnak.
Penészgomba lemosó
Ha nincs kéznél lemosó, és a baj már beütött az oxigénes víz és teafaolaj is megteszi. Egy-két teáskanál teafa olajat keverjünk össze egy permetezőpalackban 2 csészényi vízzel, rázzuk fel és fújjuk az érintett területre. Ebben az esetben sem kell a felületet leöblíteni. Pár nap elteltével, szappanos vízzel kell az elhalt penészt lemosni.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!