Az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem után mindenképpen kell adózni, ám számlát adni csak abban az esetben kötelező, ha gazdasági tevékenység is áll a kiadás mögött – mondta el Kis Péter András, a NAV adószakmai szóvivője.
Ingatlankiadás kétféleképpen lehetséges: rövid vagy hosszú távra. A hosszú távú ingatlan bérbeadás jellemzően albérlet lehet. Aki a lakását ilyen formában magánszemélyként nem cégnek, hanem egy másik magánszemélynek adja ki – és nem turisztikai célból –, annak nem kötelező adószámot kiváltania – mondta el az M1-en Kis Péter András, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adószakmai szóvivője.
Szerinte a legegyszerűbb az albérlet-kiadás után önálló tevékenységből származó jövedelemként adózni. Ennek a kiszámítása sem bonyolult: van a bérleti díj mint bevétel, ebből levonhatók a számlával igazolt – például rezsi – költségek, a kettő közti különbség lesz az a jövedelem, ami után 15 százalékot kell adózni.
Ha az éves összesítésben az így kiszámított jövedelem meghaladja az évi egymillió forintot, akkor a 15 százaléknyi SZJA-n felül még 14 százalék egészségügyi hozzájárulást is meg kell fizetni. Ez nem gazdasági tevékenységből származó jövedelem, így nem is kell számlát adni.
Ha azonban a lakáskiadást valaki gazdasági tevékenység keretében hasznosítja és nem magánszemélyként, az különféle adózási módok közül választhat, attól függően, hogy kft.-t, bt.-t alapított rá, vagy egyéni vállalkozóként tevékenykedik.
Így fizet az Airbnb-s lakáskiadó
Az egyre inkább terjedő Airbnb-s lakáskiadás – amikor valaki vendéget fogad a saját lakásában rövid távra és ezért pénzt kér – szintén adóköteles, de már másként, mint a hagyományos értelemben vett hosszú távú lakáskiadás.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!
Forrás: hazesotthon.hu/hirado.hu | Kép: rentingtoronto.com