Közleményükben kiemelik, hogy sokat változott a lakáspiac alig két hónap alatt: 2016. január-februári időszakban az előző év végéhez képest a 40-50 négyzetméteres lakások helyett inkább a 60-70 átlagos alapterületű lakásokat veszik.
A háromgyermekeseknek adható maximális támogatás révén döntően a kevés számú újépítésű ingatlan iránt nőtt a kereslet. Az élénkülés nemcsak a kínálati árakban, de a valós adásvételi tranzakciókban is tükröződik. Míg januárban erős volt az érdeklődés, addig februárban a szokásos üzletmenethez képest jóval élénkebbnek bizonyult a lakáspiac, nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is.
A közlemény idézi Soóki-Tóth Gábort, az Otthon Centrum elemzési vezetőjét, aki elmondta: a kereslet élénkülése az árakat felfelé mozdítja. A ténylegesen megvalósult tranzakciók alapján a főváros legtöbb kerületében az új lakások ára 5-15 százalékkal emelkedett az elmúlt két hónapban a tavaly év végi árszinthez képest - tette hozzá.
Az alapterületre vetített fajlagos átlagár a vidéki megyeszékhelyeken négyzetméterenként 240-350 ezer forint körül alakult az idei év első két hónapjában. A legdrágább ebből a szempontból Győr, azonban itt megtorpant árnövekedés tavalyhoz képest. A Balaton partján az új építésű lakóingatlanok átlagos négyzetméterenkénti ára 400 ezer forint felett van, így Balatonalmádiban, Zamárdiban és Siófokon is. A legtöbb vidéki városban a csokot igénybevevők kedvezőbb fajlagos árakkal találkoztak, ezekben a városokban érezhetően meg is ugrott az újlakás-vásárlások száma.
Az Otthon Centrum adatai szerint az új lakásokhoz képest a fővárosban a használt társasházi lakások fajlagos ára az idei év első két hónapjában négyzetméterenként 220-660 ezer forint között alakult. A legtöbb kerületben az áremelkedés mértéke 10 százalék alatt maradt.
A vidéki városokban 125 és 290 ezer forint között alakultak a négyzetméterenkénti árak az idei év első két hónapjában, ami 4 százalékkal magasabb a tavalyi év utolsó két hónapjához képest. A trendek az egyes településeken történt adásvételek jóval kisebb száma miatt kevésbé körvonalazhatók, mint a fővárosban.
Az Otthon Centrum értékesítési tapasztalata szerint például Miskolc és Szekszárd esetében az átlagos négyzetméterárak 10-20 százalékkal csökkentek a tavaly év végi árszinthez képest, ugyanakkor az amúgy alacsony 2015-ös árszintről induló Zalaegerszeg vagy Békéscsaba esetében 25-30 százalékos növekedés volt. Jelenleg a legdrágább fajlagos lakásárat Győrben és Sopronban regisztrálta az Otthon Centrum, a legkedvezőbb áron pedig Miskolcon lehet lakást venni.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!
(Kép: tinyhouseliving.com Forrás: hazesotthon.hu/hirado.hu)