Jump to content

Milyen egy idősbarát otthon?

2017. 04. 22. 17:05

A hetvenedik életév felé közeledve már nem olyan egyszerű megtenni azt a néhány lépcsőfokot a hálószobáig, ahogy kádba beszállás sem könnyű művelet már. Nincs ezen mit szégyellni, az idő halad, de mi is haladhatunk vele tovább. Mibe kerül és milyen egy idősbarát otthon ma hazánkban?

A harmincas, negyvenes években szinte elképzelhetetlennek tűnik, hogy évek múlva fittségünk olyannyira megkopjon, hogy a lépcsőzés, vagy a zuhanyzás is kihívást jelentsen. Pedig ahogy az évek peregnek, testünk úgy veszít erejéből. Nincs ezen mit szégyellni, vagy félni tőle, ez a természet rendje. S az, hogy kétségbeeséssel, önmagunk elhagyásával vagy netán felkészülve várjuk a mozgás szempontjából egy kicsit nehezebb éveket, csak rajtunk múlik.

Öregedő társadalom, fiatal lakások

A magyar népesség a fejlett társadalmakhoz hasonlóan elöregedő tendenciát mutat, a KSH adatai szerint csak az elmúlt öt évben húszezerrel nőtt a 65 évnél idősebb lakosok száma. A magasabb korral többnyire a képességek és az általános egészségi állapot romlása is együtt jár. Egy tavalyelőtti európai egészségfelmérés szerint az idősebbek 40 százalékának okoz nehézséget a lépcsőzés, harmaduknak a gyaloglás, negyedüknek pedig a mosakodás.

A legtöbb lakásban pedig a lépcsők kikerülhetetlenek, a mosakodás pedig alapvető emberi szükséglet, ami nem csak higiéniai, hanem mentális szempontból is nagyon fontos. Épp ezért, készítsük, alakítsuk át idősbaráttá a lakást, ha itt az idő.

A fürdőszoba a legnagyobb kihívás

Építészeti, gazdasági és használati szempontból egyaránt. Az idősek számára legtöbbször a fürdőhasználat jelenti a legnagyobb kihívást, mert a kádba be és kiszállni már nem olyan egyszerű, a különböző porckopásokból adódó fájdalmak, az ízületi mozgásbeszűkülések, a csontritkulásból adódó elváltozások és az izomerő csökkenése miatt.

Néhány átalakítással, azonban megkönnyíthetők a mindennapok. A régebben épült lakások többségében még kád van, amiből nehezebb kiszállni. A mosakodásra egy tágas zuhanykabin alkalmasabb. Sokan szereltetnek be kifejezetten mozgáskorlátozottak számára tervezett, az átlagosnál magasabb WC kagylót is.

Fontos például kapaszkodókat felszerelni, jó megvilágítást elhelyezni, vagy a küszöböket megszüntetni, mindazonáltal az időseknek az egyik legnagyobb kihívás, a fürdőszoba használata.

A számok világa

A lakókörnyezet átalakítása nagy kis kiadást jelent, amit nem lehet farzsebből kifizetni. Csak a kád-zuhanycsere összege több százezerre rúg, míg a küszöbök felszedése, és a kapaszkodók beszerelése is súlyos tízezreket kóstál. Ezért nem árt időben elkezdeni spórolni rá, hogyha a szükség úgy hozza, ne kelljen a lakást komfortosabbá lehessen tenni.

 

(Forrás: hazesotthon.hu | szeniromagazin.hu | Kép: pixabay.com, freestockphotos.biz)