Az MTI-nek kedden küldött, júniusi ágazati elemzésben kiemelik: idén év elején is folytatódott az építőipari kivitelezői árak emelkedése, beleértve a lakásfelújítások és korszerűsítések kivitelezési árait is. Ugyancsak emelkedtek az építőanyagok árai, bár az egyes építőanyagok árdinamikája között különbségek alakultak ki. A következő negyedévben az építőanyagárak és szolgáltatói díjak emelkedésének szelídülése várható, jórészt a kereslet elbizonytalanodása és a felszabaduló kapacitások miatt.
A jelenleg rendelkezésre álló statisztikai adatok szerint az építőipari termelői árak az idei első negyedévben a teljes ágazatban éves alapon 8,5 százalékkal, a lakásépítés területén 10,3 százalékkal növekedtek. Az építőanyagok 6,7 százalékkal drágultak az időszakban - írták.
Az elemzés szerint kérdés, hogy a közeljövőben milyen ármozgások várhatók. A járvány miatt dráguló munkaszervezés emelkedő, míg az elbizonytalanodó építési kereslet csökkenő árszintet indokolna. A GKI júniusi felmérésének eredménye szerint az építőipari vállalatok 20 százaléka áremelést szeretne elérni a következő három hónapban, míg 9 százalékuk csökkenő árakkal is együtt tudna élni. Ezek az arányok a korábbiaknál kisebb várható áremelkedésre utalnak, egy évvel ezelőtt 2019 júniusában a cégek harmada számított áremelkedésre, míg árcsökkenéssel egyetlen vállalkozás sem kalkulált.
A GKI felmérésében részt vevő, lakásfelújítással és korszerűsítéssel foglalkozó cégek a következő három hónapban egyáltalán nem számolnak áremeléssel. Feltűnő azonban, hogy a szolgáltatói árak a közelmúltban jóval dinamikusabban emelkedtek a karbantartáshoz, felújításhoz felhasznált anyagok áraihoz képest. Ezt a jelenséget részben a felújítások iránti kereslet emelkedése, részben a szakember és kapacitáshiány okozta az elemzés szerint.
A felmérés 2020 januárjától a Masterplast Nyrt. támogatásával készül, a reprezentatív vizsgálatba több mint 200 vállalkozást vontak be.