Sok felhasználó csak későn jön rá, hogy valójában nincs is szüksége az adott fejlesztésre. Mások egyszerűen nem használják azokat, mert megunják a sok frissítést, vagy elrettentik őket a biztonsági rések, hackertámadások előfordulásának lehetősége.
Tény, hogy számtalan hangzatos kampánnyal felturbózott, de valójában felesleges okoseszköz van a piacon. Sok esetben az árak is indokolatlanul magasak, a funkciók száma viszont alacsony. Továbbá a készülékek gyakran nem is kompatibilisek egymással, így használhatóságuk erősen korlátozott. Ugyanakkor a legfőbb problémát mégis az jelenti, hogy a felhasználók nem használják ki, vagy nem is ismerik az adott berendezés lehetőségeit.
Úgy tűnik, ez a fejlesztőknek és a gyártóknak is feltűnt, mivel a készülékek egyre inkább kezdenek valóban „okossá” válni. Egyre többször élnek a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségekkel, és a hangvezérlés alkalmazása is megkönnyíti a használatot.
A vásárló szempontjából például korántsem mindegy, hogy az intelligens biztonsági kamerák csak azt tudják „megmondani”, hogy láttak valamit, vagy be is tudják azonosítani a látottakat. Az arcfelismerés és a számítógépes látás tehát hasznos is lehet, ugyanakkor a kamera így felesleges információkkal is „traktálhatja” tulajdonosát.
A konyhában is jól jöhet egy okossütő, amely beépített kamera segítségével kíséri végig a sütés folyamatát. A „valódi” mesterséges intelligencia azonban sokkal több tud ennél. A sütőnél maradva: olyan kapcsolódó alkalmazás fejleszthető ki, amely még több időt és energiát spórol meg a ház szakácsának.
Például a Joule készüléke nem rendelkezik külön interfésszel, ehelyett minden beépítésre került a kapcsolódó applikációba. A felhasználónak csak meg kell mondania, milyen típusú és vastagságú húsokat és zöldségeket szeretne elkészíteni, a gép pedig ehhez igazodva állítja be a megfelelő elkészítési időt és hőmérsékletet - írja az m2mzona.hu.
A félreértésekre példa, hogy a vásárlók zavartan fogadták tavaly az Alexa-kompatibilis AmazonBasics mikrohullámú sütőt. Nem értették, minek lehet hangutasítással irányítani egy olyan gépet, amelybe így is, úgy is bele kell helyezni a felmelegíteni kívánt ételt. Pedig ebben az esetben a hangvezérlés „intuitív” módon biztosítja a kapcsolatot a mesterséges intelligenciával, amely gondoskodik a megfelelő idő- és ételspecifikus beállításokról.
Összefoglalva elmondható, hogy felhasználói szemléletváltásra és megfelelő tájékoztatásra, edukációra is szükség van, miközben a fejlesztőknek is valóban ügyféligényekre szabott eszközökkel érdemes előállniuk.