A kutatás, amely a múlt évbenlátott napvilágot, azt állítja, hogy a kávé ízét nagyban befolyásolja aziIs, hogy milyen színű bögréből fogyasszuk azt.
Az ok, ami a szín-íz egymásra hatás mögött áll, teljes mértékben pszichológiai eredetű. Egyszerűen az agy bizonyos színekhez egy adott ízt rendel, amit a kutatás során is bebizonyítottak.
Az ausztrál kutatók a vizsgálódás során a szivárvány összes színének árnyalatában pompázó bögréket tettek az önkéntesek elé, csurdultig tölve itallal. Azok a tesztalanyok, aki piros bögréből fogyasztották el a frissítő nedűt, eper ízt véltek felfedezni abban, míg azok, akiknek ugyan azt az italt fehér csészealátéttel tálalták 10%-kal édesebbnek érezte üdítőjét, mint valójában.
Ugyanezt a kísérletet ételekkel is elvégezték, amiből kiderült, hogy a fekete tányéron tálalt ételek kevésbé mutatkoznak édesnek és ízletesnek, mint amilyenek akkor minősítették, ha fehéren kapta őket a vendég.
Ap Dijksterhuis pszichológus úgy nyilatkozott a témával kapcsolatban, hogy az adott színhez társított stiláris intenzitása (pl. fekete- erős) játszik közre az ízérzékeléskor. Emellé még a társított asszociációk (fehér szín a cukorra is emlékeztet) is hozzáadhatók. Ezzel a két dologgal, tehát az adott szín képzettársításával és a mi szótárunkban az adott szó kifejező-erősségének hierarchiájától is függ az ízérzékelésünk.
Tehát, nem kell csüggedni, ha nem vagy a konyha ásza, csak tálalj színesen!