Jump to content

A tökéletes grillezés fortélyai

2017. 03. 09. 08:30

Itt a tavasz, ezzel beköszöntött a grill szezon. Az omlós hús, friss ízek és az idegbajmentes sütögetés titkára világítunk most rá.

Bizonyára szívesen emlékeznek azokra az estékre, amikor a tóparton összegyűlt nagy társaság férfitagjai fát, gallyakat gyűjtöttek és lobogó tüzet raktak. Amíg a tűz parázzsá égett, a hölgyek előkészítették, fűszerezték az apróra vágott húsokat, ha a nyársonsült kapott több szavazatot, vagy a friss tarját, karajt, ha a flekken mellett döntöttek többen. Nem is beszélve a szalonnasütésekről, amit ma már többnyire a társaság, az együttlét, a közös nevetgélés kedvéért rendezünk.

Hála istennek, átalakul a világ, a flekken, vagy a szalonnasütés hobbi lett, már sok konyhában ott a grillsütő. A tűzrakás ősi rítusa elmarad ugyan, a puha, ropogósra sült csirke a majdnem "megszólaló", aranybarnára pirult, finomam fűszerezett flekken, tetején gyönyörű, csillogó zsírcseppekkel (koleszterin, óh!) arasznyi idő alatt az asztalon illatozhat. Mindez a grillsütőnek köszönhető.

Mi fán terem a grill?

Alapelve az, hogy elektromos cső, illetve spirál fűtőelemek felforrósítják a sütő belső terét, a sütés maga a sugárzó hővel történik. (Akár az izzó parázson.) Az ételek rácsra vagy az önműködően forgó nyársra kerülnek. A sütő belsejét a fal és a fűtőszálak között hővisszaverő anyaggal "bélelik ki", ez is gyorsítja, hogy a sercegve sülő finom falatokat mihamarabb tálalhassuk. A lecsepegő zsír tálcán összegyűlik. A sütés erőssége többféle fokozatban állítható.

A kontaktgrill egymást átfedő, többnyire teflonbevonatú grill-lapokból áll, átsütéshez, pirítóshoz kiváló. Lapjait kihajtva mindkét oldala alkalmas grillezéshez. Bordázott és sima lapokkal is készül, még melegszendvics- és ostyasütésre is jól használható. A party grill felső részén különböző húsféleségeket készíthetünk, miközben az alsó rész kis tálkáiban a köret is elkészül.

Grill-ABC

A grillezett húsételeknek egyedi íze, illata van, mi több, omlósan puhák. Mindenfajta hús grillezhető, sertés- és marhahús, baromfi- és halfélék, vadhúsok. A grillezett húsétel akkor lesz igazán finom, zamatos, ha megfelelően készítjük.

Az előkészítésnél ügyeljünk arra, hogy a húsban lévő értékes íz- és tápanyagok megmaradjanak, a grillezésnél pedig arra, hogy a hús a lehető leggyorsabban "megkapja" a felületi védőréteget (ekkor ugyanis a hús rostjai épek maradnak).

Ajánlatos, hogy a grillezendő hús szobahőmérsékletű legyen. A fagyasztott húst lassan kell kiolvasztani, a hirtelen hőhatás ugyanis szétroncsolja a rostokat, és nem lesz jóízű a grillpecsenye. Megmosás után a húst töröljük szárazra, különben a sugárzó energia előbb a felületi vízréteget párologtatja el, tehát a húson később képződik a védőréteg.

A húsból kisülő zsiradék elegendő a süléshez, a grillezendő húsra nem szükséges olajat vagy zsírt tenni. Ha "telitettebb" ízt szeretnénk, fűszeres olajjal vékonyan bekenhetjük, ezt azonban ajánlatos jóval a grillezés előtt megtenni.

Néhány perc sütés után a húsfelület világos szint kap, ez jelzi a védőréteg kialakulását. A húsféléket csak grillezés után sózzuk meg, mert a só nedvesítő hatású, egyben kioldja az íz- és tápanyagokat. A grillezése szánt húsokat ne tűzdeljük, mert egyrészt a szúrt nyílásba a hősugarak nem tudnak behatolni, másrészt így a felmelegedő húsnedvek kifolynak, elpárolognak, valamint a spékelésre használt anyagok (pl. szalonna) hamar megégnek.

A grillben sült hús igazán akkor omlós és ízletes, ha sütés után a tálca alján nagyon kevés húslé marad. Ily módon ugyanis megmaradnak a hús saját nedvei, azaz összes íz-, zamat- és tápanyaga. Miután néhány percig pihentettük a kész sült húst, tálaljuk előmelegített tányérokon az ízletes pecsenyét.

 

További érdekességekért, bátran keresd fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!

(Forrás: hazesotthon.hu;eon.hu | Kép: pixabay.com)