Egy kutya igencsak meg tudja koptatni kertünk növényzetét. Megfelelő méretű kertben ez nem okoz komoly gondot, de ha olyan kicsi a terület, hogy a kutya gyakran végzi el ugyanott a dolgát, akkor kiéghet a fű. Különösen, ha nincs megfelelően öntözve.
A kanok inkább jelölnek, tehát a terület szélein, kiemelkedő tereptárgyakon, bokrokon hagynak szagnyomokat, így ők jellemezően nagyobb kárt tudnak okozni. Elsősorban a kutya számára fontos helyekre ültetett örökzöldek, főként a tuják sárgulhatnak el, a kutya méretének megfelelő magasságban.

Az égető hatás – melyet a vizelet nitráttartalma okoz – elkerülésére ma már számos termék kapható, de a tapasztalatok elég vegyesek. Érdemes érdeklődni, kinél mi vált be. Ennél egyszerűbb megoldás a kutya igényeinek megfelelő kert és a rendszeres sétáltatás. Ezenkívül természetesen arra is megtanítható a kutya, hogy egy kijelölt, félreeső részen végezze el a dolgát. Ez szukánál és ivartalanított állatoknál könnyen megy, viszont a kanokat a jelölésről leszoktatni szinte lehetetlen.
Másik gyakori probléma a kutyák ásása, amit előszeretettel tesznek frissen ásott területeken, de például vadászkutyák esetében még ez sem szükséges, bárhol – akár a kert közepén is – méretes gödröket képesek ásni. Következetes neveléssel valamit enyhíthetünk a problémán, azonban ennél többet nem tehetünk.

A kutyáknál azt is megfigyelhetjük, hogy időről-időre meg is eszik a füvet. Erről sokféle teória létezik, általában valamilyen tápanyag hiányát vagy a gyomor megterhelését okolják. Valóban sok állat kezd hányni a fűevés után, de nem feltétlenül. Az is felmerülhet, hogy egy ősi viselkedés maradványa ez a szokás, hiszen a ragadozók előszeretettel fogyasztják el a növényevő prédaállatok emésztőtraktusait, a benne lévő növényi tartalommal együtt.
Ennek kapcsán pedig felmerül a kérdés, hogy vajon a növényekre kerülő anyagok, például növényvédő szerek nincsenek-e káros hatással a háziállatainkra. Valójában a legtöbb szabadforgalmú gyomirtó emlősökre veszélytelen, de nagyon fontos, hogy az adott szert a használati utasításának megfelelően alkalmazzuk. Ha bármilyen biztonsági intézkedést igényel az anyag, ezt a gyártó minden esetben feltünteti a csomagoláson. Ezekkel ellentétben a csiga ellenes szerek komoly veszélyt jelentenek, így semmi esetre se alkalmazzuk olyan helyen, ahol a kutya (de akár gyerek) hozzáférhet. A legfontosabb tehát, hogy tájékozódjunk a szerek felhasználásának feltételeiről és tartsuk be a gyártó által javasoltakat.