Legyen szó macskáról vagy kutyáról, le kell szögezni, hogy mindkét jószág kifejezetten jót tesz az ember egészségének, ha úgy tetszik, szinte megduplázza a várható élettartamot.
Szőrös orvosok
Meglepő statisztikát és kutatást közölt nemrégiben a Bayer gyógyszergyár, amelyből kiderült, hogy a műtéti beavatkozásokon átesett betegek gyorsabban gyógyultak, ha közelükben négylábú állatka volt. De nem csak a műtéti felépülés ment a szokásosnál is jobban, hanem a depresszió és a szorongás kezelése is.
A műtétet követő depresszió és szorongás a legkeményebbekre is rátelepszik, ahogy az életközepi válság vagy a sikertelenségből, elutasításból adódó melankolikus hangulat is. Azonban, mint kiderült, az állattartók, főként a kutyatartók sokkal kevésbé hajlamosak a depresszióra és a szorongásra, ami annak tudható be, hogy megérinthetik az állatot és érzik annak közelségét, gyakorlatilag sosincsenek igazán egyedül.
A titok nyitja - azaz az érintés és a jó közérzet, egészség és hangulat, ami a kutyának köszönhető -, arra vezethető vissza, hogy az ember alapvető szükséglete az érintés, ami nyugtatóan hat, és természetes módon oldja a stresszt.
Nem véletlenül létező és bevett szokás a kutyás terápia a gyógyításban, mert az állatok fejlesztik a szociális készséget (egyszerű, könnyen dekódolható jelzéseket adnak), miközben nyugtatják az embert, és csökkentik a magányosságérzetet és az izolációt.
Szív, egészség, sport, kutya, hosszú élet!
Az Amerikai Szívgyógyászok Szövetsége (American Heart Association) a kutya és háziállat tartás másik aspektusából közelítette a dolgot. A Szövetség szerint az állattartók körében csökkenhet a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, ráadásként a magas vérnyomás ellen is nagyon jók az ebek, mert jelenlétüknél, és a már fent említett dolgok miatt, képesek csökkenteni azt.
A kutyatartók hosszabban és egészségesebben élnek, mint azok, akik nem osztoznak szőrös négylábúval a mindennapjaikon, mert míg a tévé nem csábít mozgásra, addig a kutyát akkor is ki kell vinni sétálni, ha a fene fenét eszik.
Innentől kezdve, pedig nyert ügyünk van. A rendszeres testmozgás nem csak az állatnak, hanem a gazdának is jót tesz, mert az egy sarokból hirtelen kettő, majd három, majd 1 kilométer lesz. Kutatók szerint a kutyák képesek testmozgásra motiválni a gazdit, sőt nem ritka, hogy a motiváló kedvencből futótárs vagy sétatárs lesz. Ez utóbbi jó hír, mert már napi 20 perc séta is sokat segít a hosszú és egészséges mindennapok fenntartásában.