Jump to content

Támad a parlagfű – védekezzünk!

2017. 04. 01. 15:05

Hazánk ma Európa parlagfűvel leginkább fertőzött területe. Rendkívül káros, mivel agresszivitásával elnyomja a kultúrnövényeket, miközben felhasználja a talaj tápanyag- és vízkészletét, nem beszélve arról, hogy durva allergiát is okozhat. Mit tegyünk a kertben elszaporodó parlagfű ellen?

A parlagfű (Ambrosia artemisiifolia L.) Észak-Amerikából származó, a fészkesvirágzatúak családjába tartozó egynyári gyomnövény. Egyetlen növény akár 8 milliárd pollenszemet is képes termelni, virágpora pedig a széllel 100 km-es távolságra is eljuthat. A parlagfű a nagyon erős allergének közé tartozik, ennek következtében a magyar lakosság legalább 20 %-a szenved a gyomnövény virágpora okozta allergiától. 

Az idei időjárás kedvezett a parlagfű kelésének, az enyhe tél és a korai kitavaszodás miatt korán megjelent, tehát a gyomnövény virágzására és a pollenszóródásra is feltehetően korábban lehet számítani. A parlagfű-szezon tipikusan augusztus elejétől szeptember végéig tart, mivel jelenleg nagy tömegben virágzik, így most kell legjobban odafigyelni a gyommentesítésre. A jelenleg érvényes jogszabályok szerint minden földhasználó és földtulajdonos köteles kül- és belterületen is az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot az őszi fagyokig folyamatosan fenntartani. A mezőgazdasági területek gyommentesen tartása mellett a belterületi földtulajdonosok, önkormányzatok (házikertek, parkok, közterületek esetében) is kötelesek a parlagfű virágzását meggátolni. Az illetékes hatóságok minden év július 1. után ellenőrzik az ingatlanokat, és a védekezési kötelezettség elmulasztása esetén – a fertőzött terület nagyságától függően – 15 000 Ft-tól 5 000 000 Ft-ig terjedő bírsággal sújtják az ingatlanok tulajdonosait. A védekezés minden évben nagy kihívás elé állítja a gazdálkodókat és az ingatlantulajdonosokat.

Gyomlálással, kaszálással és ahol szükséges, növényvédő szeres gyomirtással védekezzünk ellene és egyúttal valamennyi gyomnövény ellen! A gyomlálást kesztyűben végezzük! 

Ha parlagfüvet lát, jelentse be! A parlagfűszezon kezdetével elindul a Parlagfű Bejelentő Rendszer is, amellyel interneten vagy okostelefonon keresztül bárki bejelentést tehet az általa észlelt fertőzött területről.

 

További érdekességekért, bátran keresd fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!

(Forrás: hazesotthon.hu;nebih | Kép: pixabay.com)