A kisállat gyógyászatban talán leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek a különféle antibiotikumok, amelyek alkalmazása akárcsak az embereknél, úgy az állatoknál is nagy körültekintést igényelnek. Így nem lehet nyakra-főre gyógyszerezni az állatot, és nem is kell. Kellő körültekintéssel, laikusként is mérlegelni tudod, mikor válik szükségessé a dolog.
Mikor van szükség antibiotikumra?
Csakis a bakteriális eredetű fertőző betegségek gyógykezelése esetén! A megelőző kezelés csak nagyon ritka esetekben indokolt, pl. egy nagyobb operáció előtt, amikor a fertőződés veszélye annyira nagy, hogy az antibiotikumtól várható előny meghaladja az adásával járó kockázatot.
A vírusokra nem hatnak az antibiotikumok, vírusfertőzés esetén legfeljebb abban az esetben indokolt a használatuk, ha szinte biztosra vehető, hogy van bakteriális felülfertőződés is. De a bakteriális fertőzések esetén sem mindig van szükség antibiotikumra. Hányást vagy enyhe hasmenést például okozhat baktérium, de sok esetben az eleség összetételének megváltoztatása vagy a táplálék átmeneti megvonása önmagában is gyógyulást eredményez.
A gyomor-bél betegségek gyógykezelésében ritkán van szükség antibakteriális gyógyszerekre, sőt, hosszantartó, szájon át történő alkalmazásuk ilyenkor különösen sok káros következménnyel járhat. Többnyire a felső légúti bakteriális fertőzések sem igényelnek antibiotikumot, az orrfolyós vagy prüszkölő kutya, macska általában a tüneteket csökkentő kezelésre, valamint a saját immunrendszerére támaszkodva is meggyógyul. Viszont a baktériumok okozta alsó légúti fertőzések vagy egy heveny hasnyálmirigy-gyulladás mindenképpen antibiotikumos kezelésért kiáltanak, és ezekben az esetekben az állatorvos által meghatározott módon kell eljárni.
A széles spektrumú, sokféle baktériumot megcélzó készítmények valóban életmentők lehetnek, de ha van idő a laboratóriumi vizsgálaton alapuló diagnózis felállítására, akkor inkább a szűkebb spektrumú antibiotikumokat kell előnyben részesíteni. Ezekkel ugyanis pontosan megcélozható a bajkeverő, ugyanakkor nem irtják ki a hasznos, jó baktériumokat, és összességében jóval kevesebb nem kívánatos hatást okoznak.
Mennyi ideig kapjon antibiotikumot az állatunk?
A készítményt a használati utasításában leírt adagban és ideig kell alkalmazni. Egyes esetekben az állatorvos belátása szerint eltérhet ettől. Nagyon fontos, hogy semmiképpen se csökkentsük vagy növeljük a dózist a saját belátásunk szerint, és ne rövidítsük le a kezelés idejét a használati utasításban vagy az állatorvos által előírthoz képest. Ezzel ugyanis elősegítjük, hogy növekedjen a baktériumok ellenálló-képessége, a rezisztencia.
Mivel az új antibiotikumok fejlesztése az utóbbi évtizedekben jelentősen lelassult, egyelőre úgy tűnik, igencsak okosan kell gazdálkodnunk a jelenleg rendelkezésre álló készletünkkel, tehát nagyon kell vigyázni rájuk, ha azt szeretnénk, hogy még unokáinknak – és kutyánk/macskánk unokáinak is – rendelkezésükre álljanak. Sajnos már ma is több tízezer ember hal meg évente Európában antibiotikummal nem kezelhető bakteriális fertőzés következtében. Az emberi és állati antibiotikumkincs közös, és a hatékonyság minél további megőrzése érdekében a humán orvosoknak és az állatorvosoknak is körültekintően kell alkalmazniuk ezeket a gyógyszereket.
További érdekességekért, bátran keresd fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!