Az atlantai Emory Egyetem a kutyás viselkedéstudományi kísérletek fellegvára; legújabb tanulmányukban nem kevesebbet állítanak, minthogy az ebek a gazdájuk dicséretét egy tál ételnél is többre értékelik.
Gregory Berns neurológus úgy véli, eredményeik új megvilágításba helyezhetik a kutya-ember kapcsolatot – legalábbis a nem kutyások számára.
A kutyások ugyanis tapasztalatból tudják, hogy állat és ember között az érdekbarátságnál szorosabb kapcsolat alakul ki, de ezt az atlantai egyetemen most tudományosan is bizonyították. Berns kutatócsoportja korábban azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy elérte: a kutyák nyugtatózás és lekötés nélkül álljanak bele a funkcionális MRI gépbe, és mozdulatlanul várjanak végig egy vizsgálatot. Ezzel lokalizálták a kutyák agyában a jutalmazásért felelős területet. Az új kísérletben ennek aktivitását figyelték, miközben az állatokat kondicionálták.
A 13 kutyának három tárgyat mutattak. A rózsaszín játék teherautó után jutalomfalatot kaptak. A kék lovag megjelenését a gazda szóbeli dicsérete követte.A kontrollként használt hajkefe semmilyen következménnyel nem járt. Minden kutyát 32 próbának vetették alá, és az fMRI egyértelmű képet mutatott.
A kutyák agya a kétféle jutalom esetén jóval nagyobb aktivitást mutatott, mint amikor nem kaptak semmit.
Az elismerés a kutyának is kell
Négy kutyát határozottan a gazda elismerése villanyozott fel, kettőt inkább az étel vonzott, a többiek hasonló érdeklődés mutattak a két lehetőség iránt.Ezután a viselkedésüket a gyakorlatban is tesztelték.
Kisgyerekeknek szánt babarácsokból egyszerű, Y alakú labirintust alakítottak ki egy szobában. A kutyákat az Y hosszú szárából engedték be, és eldönthették, hogy az elágazás után a két út közül melyik választják.
Az egyik végében a gazdájuk ült háttal, a másikban egy tál étel várta őket. A kutyák hol ezt, hol azt a lehetőséget választották, de azok az állatok, amelyek az fMRI szerint kifejezetten kötődtek a gazdájukhoz, az esetek 80-90 százalékában inkább hozzájuk futottak a táplálék helyett.
„A kutyák hiperszociálisak az emberekkel kapcsolatban. Közös fejlődésünk kivételes lehetőséget ad arra, hogy a fajok közti kapcsolatokat, kötődéseket tanulmányozzuk” – fogalmazott Gregory Berns. Csapata következő kutatása azt vizsgálja, hogy a kutyák mennyit értenek meg az ember beszédéből.
Forrás: Ház és Otthon | Marmalade | hirado.hu Kép: staticflickr.com