Raposa Edina, a World Cat Federation nemzetközi bírója a Kossuth Rádió A tudomány hangjai című műsorban arról beszél, mire kell odafigyelni a házi kedvenc megvásárlásánál. Milyen teszteket kell nézni a macskáknál és milyeneket a kutyáknál.
Megjegyezte, fontos a fajtanemesítés, mert ez által lehet a fajtajellegeket megőrizni. A házi macska nem tudatosan tenyésztett állat, míg egy fajtatiszta cicánál fontos az egészség, a fertőző betegségek elleni tesztek. A genetikai tesztek pedig a jellemző betegségek kiszűrése miatt elengedhetetlenek.
Nagy testű macskáknál például a szívizom-elfajulásra (HCM) és (SMA) gerincizom-sorvadásra kell odafigyelni, a perzsa macskáknál a policisztás vesebetegség (PKD) a jellemző.
Kiss Gergely, az Állatorvosi Egyetem genetikus kutatója a műsorban elmondta, hogy kutyáknál 200 felett van a regisztrált fajták száma, a macskáknál 30 és 50 között. A szűrőtesztek száma is ma már 100 feletti. Ez azonban a piac által generáltan működik – tette hozzá. Léteznek listák, egyes fajtáknál milyen teszteket érdemes elvégezni, de az állatorvosoknak ebbe nem nagyon van beleszólása – magyarázta.
A genetikai tesztek is szelektálnak, holott kevés ismerettel rendelkezünk a macska és a kutya genetikájáról.
Míg a HCM-et a macskáknál egyetlen gén egyetlen mutációjából szűrik, addig ugyanezt a betegséget az embernél legalább 10 génnek, génenként 10 mutációjából állapították meg. Éppen ezért a macskáknál ezt a teszt alapján szelektálni, félrevezető lehet – mondta.
Megjegyezte, a teszteket akkor lehetne megfelelően használni, ha megváltozna annak menete. Önmagában a genetikai teszt alapján nem szabadna diagnosztizálni – szögezte le.
További érdekességekért, bátran keresse fel a Ház és Otthon Facebook oldalát!
(Kép: stylisheve.com Forrás: hazesotthon.hu/hirado.hu)