Ha hibás volt a termék, a leárazás ellenére is ugyanolyan fogyasztóvédelmi lehetőségek illetik meg a fogyasztókat. Nincs kötelező, egyéves garancia például a 10.000 Ft feletti iskolatáskára, van viszont az ilyen vételár feletti számológépre, diktafonra, hangszerre, sporteszközre, laptopra.
Egy gyermekkel sem egyszerű a vásárlás, de ha egy családban egyszerre több gyermeket érint az iskolakezdés, akkor a szükséges dolgok listája alaposan fel tudja adni a leckét a szülőknek.
Tönkrement a tolltartó – mit tehetünk?
Dr.Kóródy Dávid, Budapesti Békéltető Testület hivatalvezetője arról beszélt, hogy problémás áru esetén két évig lehet reklamálni. A hat hónapon túli hiba esetén a fennmaradó másfél évben a fogyasztónak kell beszereznie egy független szakvéleményt – mondta.
Akkor van védettebb pozícióban a fogyasztó, ha az első 6 hónapon belül jön elő a probléma, hiszen akkor azt a cégnek kötelessége visszavenni, ha ezt nem teszik, akkor is ki kell javítaniuk ingyen. Ha ezt sem teszik meg, akkor ingyen ki kell cserélniük – fejtette ki.
Ha kötelező egy éves garancia vonatkozik a termékre, akkor is védett a fogyasztó: ide vonatkoznak a tanszerek esetében a 10 ezer forint feletti különböző bútorok, sporteszközök, notebookok, de nem tartozik ide a 10 ezer forint feletti iskolatáska – magyarázta Kóródy Dávid.
A cserét a nyugtára kell vezettetni, és az akciós termék esetében is jár az ingyenes csere, és kafeteriára vásárolt tanszerek esetében is kötelező.
Legyen élmény a vásárlás?
Tibenszky Móni Lisa, a Felelős Szülők Iskolája ügyvezetője szerint ugyan fontosak a különböző eszközök, de arra kellene őket megtanítani, hogy nem a 25 ezer forintos táska a legértékesebb.
A közös vásárlásnál a befektetett energia megéri, hiszen ez számukra is egy felkészülési időszak, valami kezdetét jelenti, ahol el lehet magyarázni, mire mennyi pénz van – monndta, kiemelve, hogy az élményteli felkészülés során a mérséklés és az összefogás is szükséges.
Van, aki segít
Gáncs Kristóf, az Ökumenikus Szeretetszolgálat kommunikációs igazgatója elmondta: szeptember elsejéig már csak néhány ezer hívás hiányzik a 1353-as adományvonalra, hogy idén is teljesüljön a kitűzött cél, és a maradék 100 táskát megtöltsék. A cél, hogy 1000 rászoruló gyermeknek töltsék meg az iskolatáskáját, és egy tanszercsomag 10 ezer forintba kerül, amely 40 telefonhívás.
Gáncs Kristóf elmondta: igyekeznek minél személyre szabottabban segíteni, így az 1000 gyermeket kiválasztják és felmérik az igényeiket. Volt olyan eset, ahol azt kérték, hogy a kollégiumi beköltözéshez ágyneművel támogassák a gyermeket, van, akinek cipő kell, másnak írószer – tette hozzá, kiemelve, hogy az iskola sok terhet ró a családokra, ezért igyekeznek minél hatékonyabban segítségükre lenni.
Panulin Ildikó, a Magyar Posta Zrt. szóvivője elmondta, egy olyan társadalmi beágyazottságú vállalatnak, mint a Posta, kötelessége, hogy a rászorultakon segítsen, a Magyar Posta pedig a kezdetektől támogatja az Ökumenikus Segélyszervezet iskolakezdési akcióját, illetve egész évben gyűjt a szervezet számára.
A mostani kampányban a szállításban segítenek, emellett 1000 postán is lehet adományozni, az összegyűlt összeget pedig megkapja a segélyszervezet; ez éves szinten több mint 10 millió forint szokott lenni – mondta Panulin Ildikó.