Az új-zélandi Otago Egyetem által vezetett kutatásból egy egészen újszerű dolog derült ki, mégpedig, hogy az ujjukat, körmüket rágcsáló vagy bekapó gyerekek sokkal ellenállóbbak bizonyos allergén anyagokra, mint azok akik e két káros szokást nem űzik.
A kutatás eredményéről a Pediatrics című folyóirat számolt be, miszerint az ujjszopás miatt megváltozott immunrendszerű gyerekek kevésbé hajlamosak arra, hogy életük későbbi részében allergiásak legyenek többek között a házi porra, a fűfélékre vagy az állatszőrre.
A dolog hátterében az állhat, hogy a körömrágás és ujjszopás által sokkal több kosz, ezáltal mikroba és baktérium kerül a szervezetbe még idejekorán, így az immunrendszer igénybevétele is növekszik, ellenállóbbá válik.
"Eredményeink összhangban vannak a higiéniaelmélettel, amely szerint a piszoknak és a mikrobáknak kitett szervezetben csökken az allergia kialakulásának kockázata" - jelentette ki Malcolm Sears professzor, aki a kanadai McMaster Egyetem tudósaként vett részt a kutatásban.
Rossz szokás, egyetlen előnnyel
A gyerekkori immunitás egészen a felnőtt évekig kitart, sőt akkor is anti-allergénné teszi a szervezetet, ha a gyermek szülei allergiásak vagy a gyerek olyan házban nőtt fel, ahol háziállatokat tartottak vagy dohányoztak - idézte a tanulmányt hétfőn a The Daily Telegraph.
Sears professzor hangsúlyozta: "miközben nem ajánljuk, hogy ezeket a szokásokat - az ujjszopást vagy körömrágást - bátorítsák a szülők a gyerekeknél, úgy tűnik, hogy van kedvező hatásuk is".
A kutatásban születésüktől felnőtt korukig 1037 gyermek életét követték a kutatók. A gyerkőcök körömrágási és egyéb szokásairól 5, 7 és 11 éves korukban kértek tájékoztatást szüleiktől, amit egy allergiateszt követett 13 és 32 éves korukban.
Az eredmény szerint a kiskorukban ujjukat szopó vagy körmüket rágó gyerekek 38 százaléka volt hajlamos az allergiára, míg az ujjukat nem szopók és körmüket nem rágók 49 százaléka bizonyult érzékenynek. Azoknál a gyerekeknél, akik az ujjukat szopták és a körmüket is rágták, még alacsonyabb, 31 százalékos volt az allergia kockázata.Ugyanez a felnőttkorban sem változott.
Kép: pixabay.com