Jump to content

Ádáz ellenségünk, a koránkelés és annak 4 megdöbbentő előnye

2018. 04. 18. 09:00

A vekker reggeli kerregése a nap legrosszabb pontja, legalábbis, ami a reggelt illeti. A gyűlölt korai ébredés azonban csak első pillantásra tűnik annyira végzetesnek, mert a szervezettel valójában csodás tesz. Van 4 okunk, amiért megéri igenis átszokni a korai kelésre.

A korán ébredők táborát erősítők számára ez a cikk, amolyan önigazolás, a kényszerből kakasokkal ébredők számára pedig egy kis megnyugtatás, hogy van értelme a gyötrelemnek.

Egészséges, hosszú élet

A kései fekvés számos betegséggel kapcsolatba hozható. A szívproblémák, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a fokozott hízás és az alvászavarok mind-mind szorosan kötődnek a nem megfelelő pihenéshez, és az éjszakai bagoly üzemmódhoz.

A korai kelés azonban épp ellenkezőleg hat a szervezetre. Az alvás-ébrenlét ciklus harmonikus működésének fenntartásához a korán kelők korábban mennek aludni. Az éjfél előtti alvás sokkal pihentetőbb mind az agy, mind pedig a szervezet szempontjából, így regenerációs folyamatok, hormonális változások és maga a pihenés is sokkal hatékonyabb lesz. A korán kelők ennek köszönhetően kevesebbszer betegek, és kisebb kockázati tényezők érvényesek rájuk a súlyos betegségeket tekintve.

Felturbózza a kreativitást

Ez főként azok számára értékes kincs, akik a kreatív szakmák egyikében dolgoznak. Ez is annak köszönhető, hogy az agy az éjfél előtti órákban már pihen. Megdöbbentő, mennyivel könnyebben megy az alkotás kipihenten, korai ébredést követően, mint máskor. Érdemes kipróbálni!

Jó anyagcsere, könnyebb fogyás

A szervezeteben az éjszaka folyamán mennek végre a legfontosabb folyamatok. A korai kelés viszont fokozza a metabolizmust, felgyorsítva az emésztési folyamatot. A szervezet ennek köszönhetően kevesebb energiát igényel, és kevesebb zsírt és cukrot raktároz el. Ennek köszönhetően a hízás és a plusz kilók lerakódása is nehezebb lesz.

Élethossz

Az már szinte köztudott tény, hogy az éjszakázás negatív irányban befolyásolja az életmódot, az egészséget és ezáltal az élethosszt is. Ehhez nagy mértékben hozzájárul az eltolódott cirkadián ritmus, azaz a kései fekvés.

Az éjszakai baglyok hajlamosabbak a káros szenvedélyek kialakítására, mint például a dohányzás, ivás vagy a mértéktelen ételfogyasztásra. Ezzel szemben, a korán kelőknél nincs ilyen markán változás. Számos kutatás arra jutott, hogy a korai ébredők esetében hosszabb élettartam, és egészségesebb szokások alakulnak ki.

A korai ébredés ugyan kihívás, de számos előnye van a fentieken túl, például az sem hátrány, hogy mindenre több időnk jut.

(Forrás: hazesotthon.co.hu | Kép: pixabay.com)