Jump to content

Így kerüljük el a problémás albérlőket

2017. 07. 15. 15:05

Botrányos lakásbérléseket, több millió forinttal megkárosított lakástulajdonosok. Ez nem egy film, ez a rideg valóság. 

 

A bérlők nem fizettek, de sokáig kiköltözni sem voltak hajlandóak. Lelakott, koszos, rengeteg tartozással hátrahagyott lakását mutatta be a tulajdonos a Kosár riportjában.

Vannak, akik úgy gondolják, ha ingatlanközvetítőn keresztül adják ki a lakásukat, biztonságban lesz az életük egyik legnagyobb értéke, főleg, ha mindezért még fizetnek is az irodának. Sajnos ez nem mindig van így.

Az apa Angliába ment, a család fizetésképtelenné vált

Az ingatlanközvetítő egy kétgyerekes családot hozott a lakásba, akikről ránézésre úgy tűnt, minden rendben van. Majd az apa Angliába ment dolgozni, és itthagyta az egész családot. ”Nem kaptak semmit a férjtől. A nő egyébként beteg, rákja volt, itthon dolgozott, és nem volt miből megélni, nem volt miből fizetni az albérletet” – meséli a tulajdonos.

Ezzel elkezdődött az 2 és fél éves herce-hurca, ami alatt az anyuka nem tudott fizetni semmit a lakásért.

Nézzünk utána, mit vállal az ingatlanközvetítő

Az ingatlanközvetítő viszont ezzel már nem foglalkozott. Ekkor derült ki a tulajdonos számára, hogy valójában nem igazán tud semmit sem a bérlőiről. Hiába a bérleti szerződés, a bérlő nem mozdult.

Közvetítő és közvetítő között nagy különbségek lehetnek, ezért nézzünk alaposan utána, hogy kivel szerződünk, és annak is, hogy mit vállal a szerződésben az adott ingatlanközvetítő. A legtöbben ugyanis csak azt ígérik, hogy összehozzák egymással a szerződő feleket.

“Nem abból áll egy bérlő megkeresése, hogy földobunk egy hirdetést, 5 képpel, alaprajzzal, és aki jön, az első embernek kiadjuk a lakást” – mondta Rák Edit ingatlan-tanácsadó.

Csökkenthetjük a kockázatot

Vannak olyan lehetőségek, melyekkel lényegesen csökkenthetjük az esélyét, hogy fizetésképtelen, kétes, esetleg csaló albérlőbe fussunk bele.

“Alapvetően van egy nyilatkozatunk, amivel ő hozzájárul ahhoz, hogy személyigazolványt, lakcímkártyát, adókártyát, banki papírokat, olyan dokumentumokat kérjünk el – munkáltatói igazolást vagy fizetési papírt – amivel tudja igazolni azt, hogy ő valóban ki fogja tudni fizetni a bérleti díjat és hosszú távon fogja az ingatlant bérelni” – hangzott el a műsorban.

A tulajdonos fizette a számlákat

A lakástulajdonos sajnálta a családot; több, mint 2 évig türelmes volt, fizette a közüzemi számlákat, hogy ne kapcsoljanak ki semmit és próbált a bérlővel megoldást találni a helyzetre, de sikertelenül.

“Még azt is felajánlottuk, hogy adunk neki pénzt, hogy egy másik lakásra le tudja tenni a kauciót, ami nem szép dolog a következő bérbeadóval, mert a problémát csak átlöktem valaki másnak, de ez sem használt” – nyilatkozta a tulajdonos.

Másfél millió forintos tartozást hagytak hátra

Végül egy albérlet felügyelettel foglalkozó szakmai csapat érte el, hogy a bérlő belássa, nem élhet ingyen más lakásában. ”Nem tudott fizetni, az anyagi körülményei sem tették ezt lehetővé, viszont már 1 millió forinttal tartozott” – nyilatkozta Dajka Zoltán ügyvezető.

A cégnek 5 hónap után sikerült elérnie, hogy a bérlők elhagyják a lakást, másfél millió forintos tartozást hagyva maguk után. A tulajdonos úgy tudja, hogy most a nagyszülőknél élnek. Most még takarítás és festés vár a lakásra, aztán a tulajdonos új, megbízható bérlőt keres. Vannak, akik viszont két évnél is tovább küzdenek a nem fizető bérlőikkel.

(Forrás: hazesotthon.hu;hirado.hu| Kép: pixabay.com)