Jump to content

Könnyedén beteggé teheti macskádat a por

2020. 05. 11. 09:00

Minden lakásban fellehető, és noha örökös harcot vívunk ellene, kétnaponta vagy hetente, mindig visszatér. S míg a szélmalomharc számunka csupán csak bosszantó, addig a cica számára halálos is lehet a porban található egyetlen anyag miatt.

Az már ismeretes, hogy a kutyák odavannak a bútortisztító édeskés illatáért, és előszeretettel nyalogatják a domesztoszos padlót. Az viszont már kevésbé köztudott, hogy a kutyákra és macskákra is hatással van az otthonunkban felhalmozódó por, pontosabban a benne található égésgátló anyagok.

Velünk vannak, minden nap

A PBB-k és PBDE-k az úgynevezett brómozott égésgátlók (brominated flame retardants, BFR) csoportjába tartozó vegyületek, megakadályozzák a tűz tovaterjedését, és gyakorlatilag mindenhol alkalmazzák őket.

Megtalálhatóak az elektromos berendezésekben (pl. műanyag borítású műszaki berendezések, úgymint fénymásoló, számítógépek vagy tévékmonitorok, nyomtatók, stb.), a bútorkészítés során használt alapanyagokban, a kárpitban (pl. autó- és bútorkárpit), a textilekben, és a matracok szövetei és egyéb háztartási cikkek előállítása során is fellelhetőek. Tehát gyakorlatilag körülvesznek minket, és ezáltal, az állatokat is.

A bársonytalpú és a por

Szervezetbe kerülésük könnyen megtörténik. A PBB és PBDE-vel szennyezett levegő belégzése, szennyezett élelmiszer fogyasztása és bőrrel való érintkezés útján már bent is vanna, mind az állati, mind az emberi szervezetben. A PBDE-ket a háztartási porból egyértelműen kimutatták.

A macska pedig minden nap érintkezik a porral, még akkor is, ha patinás rend honol otthon. Mert vannak bizonyos helyek, ahova se te, se a porszívó nem fér be a macska viszont igen. S lévén cicáról van szó, a rendszeres bundatisztítás során a port a macska lenyalja magáról és ezzel kezdetét vette a baj. Egy svéd tanulmány ugyanis arról számolt be, hogy az égésgátló anyagok megnövelhetik a pajzsmirigy-túlműködés kockázatát a macskáknál.

A pajzsmirigy-túlműködés gyakori betegség a tíz évnél idősebb cicáknál. A mirigy túlműködése miatt felgyorsul az anyagcsere, ami miatt az állat étvágya és ezzel súlya is megnövekszik, ritkább esetben lecsökken. Növekszik a vízigény és emiatt gyakoribbá válik a vizeletürítés is. Ezen kívül előfordulhat hasmenés, hányás, és a karmok megvastagodása is. Az állat szőre durvává válik, természete pedig agresszívvé.

A kutatás során egyértelmű összefüggésre bukkantak a kutatók. A pajzsmirigy-túlműködésben szenvedő macskák szervezetében magasabb volt az égésgátló anyagok mennyisége. A betegséget sikeresen kordában lehet tartani, ám ehhez rendszeres állatorvosi ellenőrzés szükséges.

(Forrás: hazesotthon.co.hu | Kép: pixabay.com)